10. kadencja, 25. posiedzenie, 3. dzień (20-12-2024)
18. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Spraw Zagranicznych o poselskim projekcie uchwały w sprawie wsparcia protestów obywatelskich w Gruzji oraz potępienia stosowania przemocy wobec ich uczestników (druki nr 913 i 914).
Poseł Adam Dziedzic:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W Gruzji dochodzi do antyrządowych protestów. Demonstrujący sprzeciwiają się polityce rządzącego ugrupowania, które ogłosiło zawieszenie rozmów o wstąpieniu tego kraju do Unii Europejskiej do 2028 r. Podczas protestów mamy regularne walki. Woda, kamienie, armatki, gaz pieprzowy, granaty hukowe. To wszystko ćwiczyliśmy w naszej historii, nie tak dalekiej.
(Poseł Piotr Kaleta: Nie tak dawno.)
To są sceny, które znamy. Dlatego w przyjmowanym projekcie tej uchwały jako Sejm Rzeczypospolitej wyrażamy solidarność z uczestnikami obywatelskich protestów i narodem gruzińskim. Sugerujemy dialog i porozumienie, gdyż są one fundamentem zaufania i demokracji. Wartości takie jak wolność, szacunek, godność, prawa człowieka czy niezawisły wymiar sprawiedliwości są elementami, które na stałe wpisały się w standardy Europy i Polski. Wszelkie formy siłowego tłumienia protestów politycznych, odbierania prawa do zgromadzeń, ograniczania wolności słowa czy represjonowania opozycji (Dzwonek) politycznej i mediów nie mogą być tolerowane. Ze względu na naszą historię, walkę o te najwyższe wartości uważamy, że podjęcie tej uchwały jest naszym obowiązkiem, obowiązkiem Polaka, Europejczyka, wolnego człowieka. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia