10. kadencja, 25. posiedzenie, 3. dzień (20-12-2024)

17. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w 2023 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druki nr 731 i 791).

Poseł Małgorzata Gromadzka:

    Szanowna Pani Marszałek! Szanowna Pani Minister! Wysoka Izbo! Panie pośle, nie zepsuliśmy, tylko poprawiliśmy. Tak jak pani minister powiedziała, wy w 2023 r. umieliście dofinansować tylko cztery podmioty, my dofinansowaliśmy 132 podmioty. I taka jest tu kwestia.

    Mówimy tutaj o sprawozdaniu za 2023 r. Konieczność sprawozdawania wynika z art. 6 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Wiemy, że dla rodzin bardzo ważnym aspektem jest zapewnienie opieki szczególnie tym najmłodszym dzieciom, ponieważ rodzice, opiekunowie prawni chcą się rozwijać, chcą też zadbać o rozwój osobisty i zawodowy. I temu też służyły chociażby środki z ˝Aktywnego malucha˝, wcześniej z programu ˝Maluch+˝, a także zmiany w zapisach prawa wprowadzone w 2023 r., które miały służyć przede wszystkim implementacji dyrektyw europejskich, jak również możliwości wdrożenia Krajowego Planu Odbudowy.

    Panie pośle, chcę panu powiedzieć, zadać podstawowe pytanie: Dlaczego się tak ociągaliście z tymi zmianami? Dlaczego program, który miał ruszyć z kopyta w 2022 r., ruszył dopiero w 2023 r.? Były przecież podpisywane pierwsze umowy. Co jeszcze? Ja nadzorowałam akurat żłobki i kluby dziecięce w jednostce samorządu terytorialnego i wiem, jak wyglądały te zapisy umowy. Nie było fizycznie w Polsce pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, tylko było emitowanie obligacji Skarbu Państwa i finansowanie z PFR-u. I tworzyliście wtedy dług publiczny. Natomiast my zadbaliśmy o to, żeby ten program ruszył, żeby oczywiście konsultować to z władzami wojewódzkimi, z władzami jednostek samorządu terytorialnego, tak żeby ten program jak najszybciej mógł zapewnić opiekę dzieciom do lat 3. My, rodzice dzieci do lat 3, wiemy, co to znaczy opieka nad najmłodszymi, wiemy również, co to znaczy opieka sprawowana przez opiekunki zatrudnione w żłobkach i klubach dziecięcych. Dobrze, że pani minister podkreśliła, że te opiekunki nie podlegają pod Kartę Nauczyciela, a nasz rząd sprawił to, że dostały dodatek o wartości 1 tys. zł brutto. To też zapewniło im godne życie oraz zachęciło młode osoby do tego, żeby po prostu sprawowały nadzór nad takimi małymi dziećmi, a jest to bardzo wielka odpowiedzialność.

    W ustawie zostały wprowadzone art. 6c i art. 6d, co również wiąże się z implementacją prawa europejskiego. Te przepisy mówią o tym, że opiekunowie i opiekunki powinni też posiadać odpowiednie kwalifikacje. Uważam, że to była bardzo dobra zmiana ze względu na to, że te kwalifikacje podnosili oni poprzez szkolenia, które były w pełni finansowane przez podmioty, które tworzyły te instytucje opieki i zapewniały im również możliwość rozwoju. I w poprzednich latach było widoczne to, że ten rozwój, jeżeli chodzi o kwalifikacje opiekunów i opiekunek, był na znacznie niższym poziomie.

    Mówimy o kwestiach kalkulacji, o tym, że doszło do wzrostu liczby miejsc opieki. Szanowni państwo, dawniej naprawdę rarytasem była możliwość, żeby dziecko oddać do klubu dziecięcego, do żłobka. W tej chwili już jest to normalne, ponieważ ruszył również program ˝Aktywny rodzic˝, który sprawił to, że każdego rodzica stać na to, żeby dziecko oddać do żłobka, żeby mieć możliwość realizowania się, nie mieć przerwy, jeżeli chodzi o zatrudnienie. Długa przerwa w zatrudnieniu rodzica powodowała bowiem to, że był on wykluczony z rynku pracy. Natomiast ja i tak uważam, że wprowadzenie tego programu przez rząd Prawa i Sprawiedliwości jest opóźnione. Pani minister Gajewska wzięła sprawy w swoje ręce i wyruszyła w Polskę, po to, aby zintensyfikować pracę również nad zmianami ustawowymi, które wprowadziliście w 2023 r.

    I oczywiście, panie pośle, jeżeli chodzi o te dane, do których pan się odwoływał, porównując stan z roku 2010 do stanu z roku 2023, to ten wzrost był znaczny, ale wynikał on też ze wzrostu gospodarczego i z różnych innych czynników, a także z potrzeby, żeby ta opieka była zapewniona na odpowiednim poziomie.

    Klub Koalicja Obywatelska oczywiście pozytywnie zaopiniował sprawozdanie Rady Ministrów z 2023 r., ale nie poprzestajemy na tym i będziemy dalej wzorcowo realizować ten program, ponieważ zależy nam na przyszłości naszych dzieci i naszych rodzin oraz na rozwoju osobistym i zawodowym opiekunów prawnych dzieci. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia