10. kadencja, 25. posiedzenie, 3. dzień (20-12-2024)
17. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w 2023 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druki nr 731 i 791).
Poseł Barbara Okuła:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga przedstawiam nasze stanowisko dotyczące sprawozdania Rady Ministrów z realizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 za 2023 r.
Przede wszystkim chcemy podkreślić, że doceniamy i dostrzegamy pozytywne zmiany, które mają miejsce w obszarze opieki nad najmłodszymi dziećmi. Trwające aktualnie programy wspierające rozwój żłobków i klubów dziecięcych przynoszą widoczne efekty. Już na koniec 2023 r. liczba miejsc opieki osiągnęła poziom 242 tys., co oznacza wskaźnik objęcia opieką na poziomie prawie 40%. To znaczący postęp, który realnie wpływa na życie rodzin w Polsce, umożliwiając rodzicom godzenie obowiązków zawodowych i rodzinnych.
Chcemy jednak zwrócić uwagę, że wyzwania nadal pozostają. Niemal 60% dzieci w wieku do lat 3 wciąż nie ma dostępu do instytucjonalnej opieki. Szczególnie w mniejszych miejscowościach i regionach słabiej rozwiniętych wciąż istnieją nierówności w dostępie do żłobków i klubów dziecięcych. Dla wielu rodzin brak dostępu do opieki oznacza utrudniony powrót rodziców na rynek pracy, szczególnie kobiet, które najczęściej biorą na siebie główną odpowiedzialność za opiekę nad dziećmi.
Kluczowe w najbliższym czasie powinno być zwiększanie wsparcia na rozwój miejsc opieki w gminach o niższych dochodach. To ważne, by zapewnić wszystkim dzieciom równy start w życiu, niezależnie od kodu pocztowego. Ważnym aspektem jest potrzeba ciągłego podnoszenia standardów jakości opieki, m.in. poprzez aktualizację jasnych wytycznych dotyczących liczebności grup, kwalifikacji opiekunów oraz warunków lokalowych, które zapewnią dzieciom bezpieczeństwo i optymalny rozwój. Ważne jest także uproszczenie procedur administracyjnych przy zakładaniu i prowadzeniu instytucji opieki, tak aby zachęcić więcej podmiotów do inwestowania w ten sektor, jednocześnie zapewniając jak najwyższe standardy i bezpieczeństwo najmłodszym. Chcemy również zwrócić uwagę na potrzebę wprowadzenia rozwiązań wspierających rodziny, które z różnych powodów wybierają opiekę domową. Programy wspierające zatrudnianie niań czy rozwój grup sąsiedzkich opieki nad dziećmi mogą być dobrym uzupełnieniem istniejących form wsparcia.
Podsumowując, chcę powiedzieć, że widzimy znaczące postępy w realizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Deklarujemy nasze wsparcie dla działań, które przyczynią się do zwiększania dostępności i jakości opieki nad najmłodszymi. Wierzymy, że takie inwestycje w przyszłość dzieci to najlepsza droga do budowy silnego i sprawiedliwego społeczeństwa. Tylko optymalna dostępność do opieki nad najmłodszymi dziećmi gwarantuje kobietom aktywność na rynku pracy i szybszy powrót po urodzeniu dziecka, a także równy start w przypadku pracy u przedsiębiorców, gdyż wiadomo, że urodzenie dziecka często dyskwalifikuje kobiety, jeśli chodzi o zatrudniane przez przedsiębiorców. Dziękuję bardzo. Popieramy sprawozdanie jako klub Polska 2050. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia