10. kadencja, 25. posiedzenie, 3. dzień (20-12-2024)

17. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w 2023 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druki nr 731 i 791).

Poseł Katarzyna Ueberhan (tekst niewygłoszony):

    Mam przyjemność przedstawić stanowisko klubu Lewicy dotyczące sprawozdania Rady Ministrów z realizacji ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w 2023 r. wraz ze stanowiskiem komisji, druki nr 731 i 791.

    Opieka nad dziećmi w wieku do lat 3 może być organizowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego, a także sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię. W ramach opieki realizowane są funkcje: opiekuńcza, wychowawcza oraz edukacyjna. Opieka nad dzieckiem może być sprawowana do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3. rok życia, lub w przypadku gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym w 4. roku życia.

    Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 nakłada na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast obowiązek prowadzenia rejestru żłobków i klubów dziecięcych znajdujących się na terenie danej gminy. Rejestr ten publikowany jest na stronach podmiotowych właściwej gminy oraz ministra właściwego do spraw rodziny. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie prowadzenia miejsc opieki dla dzieci do lat 3 i nieusunięcia ich w wyznaczonym terminie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma obowiązek wykreślić z rejestru żłobek, klub dziecięcy lub podmiot zatrudniający dziennego opiekuna.

    Zgodnie z ustawą w przypadku żłobków lub klubów dziecięcych utworzonych i prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego opłatę za pobyt dziecka oraz maksymalną wysokość opłaty za wyżywienie ustalają, w drodze uchwały, odpowiednio rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa. Rada może też określić, w drodze uchwały, warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od ponoszenia opłat. Zgodnie z ustawą to też wojewoda sporządza zbiorcze sprawozdanie z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 i przekazuje je, w postaci elektronicznej, za pomocą systemu teleinformatycznego ministrowi właściwemu do spraw rodziny.

    Na tej podstawie MRPiPS przygotowuje corocznie sprawozdanie z wykonania przedmiotowej ustawy, obecnie jest to sprawozdanie za rok 2023. Sprawozdanie zostało skierowane i rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny, a po przeprowadzeniu dyskusji - przyjęte, co też komisja rekomenduje Wysokiej Izbie.


Przebieg posiedzenia