10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)
2. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw, związanych z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyborami uzupełniającymi do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi w 2025 r. (druk nr 923).
Poseł Małgorzata Pępek:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Wszystkim, którzy tu jesteśmy, powinno zależeć na tym, aby cały proces wyborczy przebiegał w sposób przejrzysty, uczciwy i zgodny z prawem. Faktem jest, że chaos prawny, do którego doprowadzono, rodzi obawy o uznanie ważności tegorocznych wyborów prezydenckich, dlatego należy odpowiedzialnie naprawić tę sytuację. Założony w projekcie mechanizm losowania sędziów niewątpliwie zmniejsza ryzyko ustawionego składu orzekającego o ważności wyborów, ale należy to doprecyzować. Ponadto nie wchodzimy tu w dyskusję o statusie neosędziów, tylko wyłącza się izbę kwestionowaną przez europejskie trybunały, co również ma istotne znaczenie w obecnej sytuacji.
Z drugiej strony pojawiają się głosy, że do stwierdzenia ważności wyborów prezydenckich nie jest potrzebna uchwała Sądu Najwyższego i jeżeli neoizba stwierdzi (Dzwonek) nieważność wyboru, nie będzie to miało żadnych skutków prawnych. Jak w tym kontekście projektodawca widzi słuszność zaprojektowanych rozwiązań? Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia