10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)
2. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw, związanych z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyborami uzupełniającymi do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi w 2025 r. (druk nr 923).
Poseł Jarosław Sachajko:
Dziękuję bardzo.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam pytanie do posła wnioskodawcy. Chodzi o art. 2 konstytucji, o naruszenie zasady praworządności i pewności prawa.
Ustawa wprowadza przepisy szczególne, które wyłączają stosowanie obowiązujących norm prawnych, w tym art. 26 § 1 pkt 2 ustawy o Sądzie Najwyższym, w którym jest określone, że to Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych zabiera głos w sprawach protestów, o których przed chwilą mówił kolega, oraz art. 244 i 324 Kodeksu wyborczego, które regulują kwestie protestów wyborczych i ważności wyborów.
Wyłączenie tych przepisów na rzecz regulacji tymczasowej wprowadza chaos prawny i podważa zasadę stabilności prawa kluczową dla funkcjonowania demokratycznego państwa prawa, o czym również pisało biuro analiz sejmowych.
Jest to ustawa sprzeczna z art. 10 konstytucji, czyli zasadą (Dzwonek) trójpodziału władzy, ponieważ w tej chwili władza ustawodawcza wchodzi w kompetencje Sądu Najwyższego i w podział kompetencji pomiędzy poszczególnymi izbami Sądu Najwyższego. Czy państwo myślą, że brakiem praworządności naprawią państwo prawo?
Przebieg posiedzenia