10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)

3. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (druki nr 878 i 905).

Poseł Piotr Górnikiewicz:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić Wysokiej Izbie stanowisko Klubu Parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

    Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Rozpatrujemy dziś projekt ustawy, który odpowiada na kluczowe wyzwania związane z trudną sytuacją międzynarodową. Propozycja zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę, a także w ustawach o Krajowej Administracji Skarbowej oraz przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu to dowód na konsekwentne działania Polski w zakresie wzmacniania zdolności obronnych oraz ochrony interesów narodowych. Propozycje zawarte w tym projekcie są odpowiedzią na rosnące zagrożenia geopolityczne oraz potrzeby dostosowania polskiego prawa do standardów Unii Europejskiej. Projekt ten ma na celu przeciwdziałanie nielegalnym praktykom wspierającym rosyjską agresję na Ukrainę, a także zwiększenie bezpieczeństwa Polski i jej obywateli. Filarem proponowanych zmian jest zaostrzenie zasad dotyczących wywozu i tranzytu towarów. Wprowadzenie obowiązku składania szczegółowych oświadczeń przez podmioty eksportujące towary objęte sankcjami stanowi kluczowe narzędzie w walce z obchodzeniem restrykcji. Dzięki tym regulacjom polskie organy celno-skarbowe będą mogły skutecznie nadzorować transport towarów, co zapobiegnie ich wykorzystaniu w sposób sprzeczny z interesami Polski i Unii Europejskiej.

    Nowe przepisy przewidują, że osoby i podmioty składające oświadczenia będą musiały pod rygorem odpowiedzialności karnej deklarować, że towary nie będą przetwarzane, odsprzedawane ani składowane na terytorium państw objętych sankcjami. Co więcej, będą zobowiązane do przedstawienia danych użytkownika końcowego, co zwiększy transparentność i ograniczy możliwość nadużyć. Ważnym elementem proponowanych zmian jest także możliwość konfiskaty towarów przez naczelników urzędów celno-skarbowych w przypadku naruszeń. Zajęcie i przepadek towarów to skuteczne narzędzie zarówno represyjne, jak i prewencyjne.

    Projekt ustawy przewiduje również rozwiązania chroniące sektory gospodarki kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego, takie jak choćby handel surowcami drzewnymi. Wprowadzenie obowiązku przedstawiania szczegółowych danych dotyczących pochodzenia drewna to odpowiedź na nielegalny handel, który mógłby wspierać agresję Rosji. Dane te będą musiały zawierać informacje o regionie pozyskania drewna, a także dane dostawcy i producenta.

    Nowe regulacje mają podwójny cel: wzmacniają kontrolę nad sektorem handlowym oraz zwiększają transparentność i zaufanie w relacjach handlowych z partnerami międzynarodowymi. Projekt ustawy znacząco zwiększa również uprawnienia i możliwości Krajowej Administracji Skarbowej i wprowadza narzędzia umożliwiające skuteczniejsze przeprowadzanie analiz ryzyka, co pozwoli na precyzyjne identyfikowanie zagrożeń. Oznacza to m.in. możliwość żądania od podmiotu oświadczeń producentów, potwierdzających zgodność przeznaczenia towarów z przepisami prawa. Istotnym aspektem są również zaostrzone sankcje finansowe.

    Wprowadzenie kar pieniężnych za brak przedstawienia dokumentów potwierdzających odprawę celną ma na celu zwiększenie dyscypliny wśród podmiotów gospodarczych i odstraszenie od naruszania prawa.

    Projekt realizuje także postanowienia unijnych rozporządzeń, takich jak te dotyczące środków ograniczających wobec Rosji i Białorusi. Wzmacnia to pozycję Polski jako członka Unii Europejskiej oraz potwierdza jej konsekwentne stanowisko wobec agresji Rosji.

    Podkreślenia wymaga również, że projekt ustawy kładzie duży nacisk na przejrzystość procedur. Wprowadzenie klauzuli odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń to jasny sygnał, że Polska nie toleruje oszustw ani działań godzących w interes publiczny.

    Panie Posłanki! Panowie Posłowie! Przyjęcie tego projektu to nie tylko wprowadzenie w życie nowego prawa, ale również potwierdzenie determinacji naszej ojczyzny w obronie zasad i bezpieczeństwa.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Polska 2050 - Trzecia Droga popiera projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu zawarty w druku nr 878. Będziemy głosowali za jego przyjęciem. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia