10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)

3. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (druki nr 878 i 905).

Poseł Anna Gembicka:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W marcu zeszłego roku tutaj, w Sejmie przyjmowaliśmy szumnie uchwałę, która zresztą znalazła duże poparcie, dotyczącą wezwania Unii Europejskiej do nałożenia sankcji na rosyjską i białoruską żywność. I co? I nic. Zwiększono cła na kilka towarów, ale większość towarów dalej sobie wjeżdża, tak samo jak wjeżdżają nawozy mimo tego, że Azoty i Anwil mają coraz większe problemy finansowe.

    W związku z tym chciałam zapytać, czy w ramach prezydencji czy w ramach działań, które ministerstwo przewiduje, będą właśnie prowadzone jakieś działania, żeby ten napływ towarów zatrzymać. Widzimy, że Unia Europejska, Komisja Europejska dużo o tym mówi, a niestety mało robi. Pamiętamy awanturę, którą Olaf Scholz urządził, kiedy prezydent Duda opowiedział się za tym, żeby przekazać zamrożone rosyjskie aktywa na rzecz Ukrainy. Wtedy mogliśmy usłyszeć: wy nawet nie macie euro - tak jakbyśmy nie mieli prawa dyskutować o tym, co zrobić z tymi aktywami. (Dzwonek) Dlatego jestem ciekawa, jak rząd odniesie się do tych kwestii i czy być może wprowadzi jednostronne embargo, tak jak to zrobiła chociażby Litwa. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia