10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)
3. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (druki nr 878 i 905).
Poseł Paweł Rychlik:
Taki porywczy charakter mam czasami. Przepraszam, pani marszałek.
Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W ostatnich 13 miesiącach, za rządów premiera Donalda Tuska Polska, jak powiedział pan poseł Wipler, stała się czempionem w imporcie nawozów mineralnych. W ciągu 9 miesięcy 2024 r. do Polski wpłynęło 862 tys. t takich nawozów azotowych. Natomiast w 2021 r., za rządów premiera Morawieckiego Polska była również czempionem, ale w produkcji tych nawozów. Dzisiaj zakłady azotowe borykają się z ogromnymi kłopotami. Hasło polskiej prezydencji to ˝bezpieczeństwo˝, ale, panie ministrze, jeśli tak dalej pójdzie, to właśnie bezpieczeństwo żywieniowe, w którego skład wchodzi oczywiście zapewnienie nawozów, będzie zagrożone i będziemy uzależnieni od ruskich nawozów. (Dzwonek) Polska w 2024 r. wydała 1,3 mld zł właśnie na te nawozy. Te pieniądze podaliśmy Ruskim na tacy na produkcję pocisków i amunicji, aby mogli zabijać ukraińskie dzieci. Czy macie na to pomysł? Czy coś z tym zrobicie?
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Dziękuję bardzo.
Poseł Paweł Rychlik:
Czy wpłyniecie na Komisję Europejską, tak żeby wprowadzić z jednej strony 30-procentowe cła na rosyjskie nawozy, a z drugiej strony - dopłaty do polskich nawozów dla polskich rolników? (Oklaski)
Przebieg posiedzenia