10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)

4. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej (druki nr 925 i 930).

Poseł Sprawozdawca Piotr Adamowicz:

    Dziękuję, pani marszałek.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt i przyjemność przedstawić sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Jest to druk nr 925.

    Panie i Panowie Posłowie! W katalogu świąt państwowych znajduje się wiele dat upamiętniających wiele wydarzeń, np. ponad 10 lat temu rangą ustawy upamiętniono żołnierzy wyklętych. Jednakże w tymże katalogu świąt narodowych zabrakło Armii Krajowej, najliczniejszej podziemnej struktury walczącej w czasie II wojny światowej o wolność Polski. Dziś wypełniamy tę lukę, proponując uchwalenie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Byłby on obchodzony 14 lutego, czyli dokładnie w dniu powołania AK.

    Będzie to także jakże ważne, symboliczne upamiętnienie, a zarazem złożenie hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków, którzy w podziemnej armii w czasie II wojny światowej walczyli o niepodległość naszego kraju, a po jej zakończeniu byli prześladowani przez komunistyczne władze.

    Marszałek Sejmu, zgodnie z art. 37 ust. 1 i art. 40 ust. 1 regulaminu Sejmu, skierował w dniu 2 stycznia tego roku powyższy projekt ustawy do Komisji Kultury i Środków Przekazu do pierwszego czytania. Komisja Kultury i Środków Przekazu po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu tego projektu ustawy na posiedzeniu w dniu 7 stycznia tego roku wnosi: Wysoki Sejm uchwalić raczy załączony projekt ustawy.

    Panie i Panowie Posłowie! Chciałbym podkreślić, że tenże projekt ustawy został przyjęty na posiedzeniu komisji nie w wyniku głosowania, ale przez aklamację.

    I jeszcze jedna rzecz, jeżeli mogę prosić. Pozostaje nam liczyć na odpowiednio szybką ścieżkę proceduralną ze strony zarówno Senatu RP, jak i prezydenta RP, tak aby dzień 14 lutego był obchodzony już w tym roku jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, jako święto państwowe. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia