10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)
4. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej (druki nr 925 i 930).
Poseł Daria Gosek-Popiołek:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Armia Krajowa to zjawisko unikalne nie tylko w historii Polski, ale również całej okupowanej przez III Rzeszę Europy. Nigdzie w okupacyjnych warunkach nie udało się stworzyć tak dużej i sprawnie działającej jak Polskie Państwo Podziemne organizacji. I za każdym razem warto też podkreślać, że łączyło ono bardzo zróżnicowane nurty polityczne, zjednoczone ideą walki o wolną i demokratyczną Polskę.
Tak jak wszystkie demokratyczne partie podporządkowały się konspiracyjnemu parlamentowi w Radzie Jedności Narodowej, tak dowództwu Armii Krajowej podporządkowały się wszystkie zbrojne formacje od narodowych demokratów przez ludowców i chadeków po socjalistów. Poza nawiasem Polski Podziemnej pozostawały tylko formacje antydemokratyczne, skrajni nacjonaliści i komuniści.
Warto przypomnieć, że w szeregach Armii Krajowej walczyły również kobiety, i to nie tylko jako sanitariuszki, radiotelegrafistki czy kurierki. Kobiety walczyły również w leśnych oddziałach partyzanckich, w oddziałach dywersyjnych i w wywiadzie. Niektóre leczyły rannych, inne zbierały informacje, jeszcze inne walczyły z bronią w ręku. Walczyły na równych prawach z mężczyznami, miały równe obowiązki. I chociaż dokładna liczba żołnierek Armii Krajowej nie jest znana, to chciałabym ich równoprawny udział podkreślić, bo zbyt często sprowadza się rolę kobiet w konspiracji tylko do kwestii bycia sanitariuszkami, a w rzeczywistości pełniły one w Armii Krajowej bardzo zróżnicowane role.
Armia Krajowa walczyła nie tylko o Polskę wolną od okupacji, ale też o taką, w której jest miejsce dla osób różnej narodowości, o Polskę, która naprawi krzywdy i błędy II Rzeczypospolitej, o Polskę godnej pracy i godnego życia. Uważam, że najlepszym sposobem na oddanie hołdu Armii Krajowej i jej żołnierzom jest walka o realizację tych ideałów również współcześnie.
Tradycja Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego jest jedną z najpiękniejszych tradycji w historii Polski. To tradycja Polski niepodległej, demokratycznej, sprawiedliwej i otwartej. Cieszę się za każdym razem, kiedy mamy okazję w tej Izbie tę tradycję upamiętnić. Oczywiście koalicyjny klub Lewicy popiera projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia