10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)

4. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej (druki nr 925 i 930).

Poseł Krzysztof Szymański:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przedmiotem dzisiejszej debaty jest projekt ustawy ustanawiającej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, dzień, który winien stać się symbolicznym wyrazem hołdu dla tych, którzy w najtrudniejszych chwilach naszej historii mieli odwagę stanąć w obronie wolności i honoru Rzeczypospolitej.

    14 lutego, dzień powołania Armii Krajowej, to data, która w polskich dziejach powinna zajmować miejsce szczególne jako przypomnienie nie tylko o bohaterskiej walce, ale również o niezłomności i wierności ideałom, które przez wieki definiowały naszą tożsamość.

    Armia Krajowa, tak jak całe Polskie Państwo Podziemne, czyli największa podziemna armia w okupowanej Europie, była fenomenem na skalę światową; była tworzona przez ludzi różnych środowisk, którzy dobrowolnie zdecydowali się poświęcić swoje życie dla ojczyzny. Ich odwaga, niezłomność i gotowość do działania w najbardziej ekstremalnych warunkach stanowią fundament, na którym powinniśmy budować naszą pamięć historyczną i poczucie narodowej dumy.

    Historia Armii Krajowej, jak cała polska historia, jest skomplikowana, pełna nadziei, ale i tragicznych dylematów. Żołnierze AK wierzyli, że ich walka przyniesie Polsce upragnioną niepodległość. Bieg wydarzeń ułożył się nie do końca zgodnie z ich oczekiwaniami, wielkie nadzieje musiały ustąpić miejsca gorzkiej rzeczywistości. Ten tragizm losów AK powinien być dla nas przypomnieniem, że historia wymaga od nas nie tylko dumy, ale także głębokiej refleksji i rozwagi.

    Dlaczego ustanowienie tego święta jest tak ważne? Ponieważ naród, który nie zna swojej historii, traci korzenie, jest podatny na zapomnienie o tym, co istotne. Żołnierze Armii Krajowej są symbolem niezłomności polskiego ducha i bezinteresownej służby dla wspólnoty. To ich przykład powinien kształtować postawy przyszłych pokoleń, uczyć odwagi, lojalności wobec ojczyzny i wytrwałości w realizacji dążeń narodowych.

    Musimy pamiętać, że dziedzictwo Armii Krajowej to nie tylko heroiczna przeszłość - to zobowiązanie. To zobowiązanie, by w czasach pokoju nie zapominać o wartościach, za które przelewali krew nasi przodkowie. To obowiązek obrony suwerenności Rzeczypospolitej, jej tożsamości narodowej, języka, kultury i tradycji. Nie możemy pozwolić, by prawda historyczna była fałszowana, a pamięć o tamtych bohaterach rozmywana w imię poprawności politycznej czy unijnych nacisków.

    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej powinien stać się nie tylko okazją do wspomnień, ale także impulsem do odbudowy narodowej jedności. Niech to święto przywołuje w naszej świadomości to, co w polskości najpiękniejsze: umiłowanie wolności i gotowość do jej obrony. Niech uczy nas wszystkich, że przyszłość narodu buduje się na prawdzie o przeszłości i na wierności ideałom, które sprawdziły się w najtrudniejszych momentach naszej historii. Cześć i chwała bohaterom! Niech ich poświęcenie będzie dla nas wiecznym drogowskazem w budowaniu silnej, niezależnej i dumnej Polski. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia