10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)
4. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej (druki nr 925 i 930).
Poseł Jarosław Sachajko:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Koło Wolni Republikanie wyraża zdecydowane poparcie dla projektu ustawy o ustanowieniu 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Jest to inicjatywa niezwykle istotna z perspektywy historycznej, społecznej i wychowawczej, która pozwoli uhonorować największą konspiracyjną armię w okupowanej Europie oraz podkreślić jej rolę w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
Armia Krajowa była fenomenem na skale światową. Licząca w szczytowym momencie ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, stała się symbolem niezłomności, odwagi i determinacji narodu polskiego w najtrudniejszych czasach II wojny światowej. Była jednocześnie integralną częścią Polskiego Państwa Podziemnego, które w warunkach okupacji niemieckiej zachowało ciągłość władzy państwowej i dążyło do odbudowy suwerennej Polski.
Ustanowienie 14 lutego - daty, w której naczelny wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej ma szczególne znaczenie. Jest to nie tylko wyraz hołdu wobec tych, którzy oddali życie za ojczyznę, ale również przypomnienie o wartościach takich jak patriotyzm, wolność, solidarność i odpowiedzialność za przyszłość Polski. Przyjęcie tej ustawy ma również wymiar edukacyjny. Święto to będzie okazją do organizowania wydarzeń, lekcji historycznych, uroczystości państwowych i lokalnych, które przypomną o heroizmie żołnierzy Armii Krajowej. To doskonały sposób na kształtowanie wśród młodych pokoleń poczucia tożsamości narodowej oraz dumy z dziedzictwa przodków.
Warto również podkreślić, że Armia Krajowa jako wojsko działające pod rozkazami legalnych władz Rzeczypospolitej miała mandat konstytucyjny. Jej misja nie ograniczała się jedynie do walki z okupantem, lecz była także wyrazem dążenia do zachowania ciągłości państwa polskiego. To wyjątkowe w skali światowej świadectwo, że mimo tragedii okupacji Polska nie uległa ani militarnie, ani duchowo.
Przyjęcie tej ustawy to także wyraz szacunku wobec wciąż żyjących weteranów Armii Krajowej. To oni są żywym pomostem pomiędzy historią a współczesnością, a ustanowienie święta dedykowanego ich pamięci będzie symbolicznym gestem wdzięczności ze strony całego społeczeństwa.
Uważamy, że ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej jest w pełni uzasadnione i stanowi nie tylko obowiązek wobec przeszłości, ale także ważną inwestycję w przyszłość. Święto to przypomni, że wolność, którą dziś się cieszymy, została okupiona wielkimi poświęceniami naszych przodków i zobowiązuje nas do jej pielęgnowania (Dzwonek) oraz przekazywania jej pamięci następnym pokoleniem. Cześć i chwała bohaterom! (Oklaski)
Przebieg posiedzenia