10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)
4. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej (druki nr 925 i 930).
Poseł Anna Paluch:
Dziękuję bardzo.
Wysoka Izbo! Armia Krajowa to był fragment Polskiego Państwa Podziemnego, tzn. organizacji, która nie ma precedensu w całej okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Europie. To była władza cywilna, delegat rządu na kraj. To było podziemne sądownictwo, które karało przypadki donosicielstwa, zaprzaństwa, zdrady czy szmalcownictwa. Nawet jeżeli one były nieliczne w porównaniu z wielką siłą oporu, były one karane. I była ta siła zbrojna, czyli Armia Krajowa, która jednoczyła rozliczne organizacje stawiające opór niemieckiemu okupantowi.
Ale proszę państwa, taką pomnikową postacią jest rtm. Witold Pilecki, członek niepodległościowego podziemia, który na ochotnika poszedł do Auschwitz. Stąd moje pytanie. Proszę państwa, czyny, a nie słowa. Czy godzi się, żeby tak pomnikowa, ważna postać była gdzieś pokątnie w muzeum II wojny światowej (Dzwonek) zepchnięta z głównej ekspozycji. To państwo, którzy teraz sprawujecie władzę, decydujecie o obsadzie ważnych stanowisk państwowych, również w jednostkach muzealnych czy jednostkach upowszechnienia kultury. Przejdźcie od słów do czynów i zapewnijcie godne miejsce naszym bohaterom. Chwała bohaterom! (Oklaski)
Przebieg posiedzenia