10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)

4. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej (druki nr 925 i 930).

Poseł Krzysztof Ciecióra:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Armia Krajowa była największą podziemną armią w Europie podczas II wojny światowej. Działała także niezwykle aktywnie na terenie Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego czy Bełchatowa. W tym regionie operowały struktury inspektoratu Piotrków okręgu Łódź Armii Krajowej, w których działało szacunkowo 6 tys., 7 tys. żołnierzy. Jednym z bardziej znanych ugrupowań był oddział ˝Warszyca˝ dowodzony przez por. Stanisława Sojczyńskiego ˝Warszyca˝, który wsławił się m.in. akcjami rozbicia więzień gestapo i aktywną walką z kolaborantem z bronią w ręku. Ważne były również działania zgrupowania ˝Bogdan˝ kierowanego przez kpt. Bogdana Niemirowicza-Szczytta ˝Bogdana˝ oraz ugrupowania ˝Gryf˝ pod dowództwem kpt. Stanisława Burzyńskiego ˝Gryfa˝. Oddziały te organizowały liczne akcje sobotażowe, dywersyjne i wywiadowcze, niszczyły niemieckie transporty, infrastrukturę i skutecznie paraliżowały działania okupanta. (Dzwonek)

    Pomysł, aby ustanowić święto Armii Krajowej na stałe wpisane do polskiego kalendarza, jest bardzo dobry i ważny i nie mam najmniejszych wątpliwości, że jako Izba powinniśmy ten pomysł pozytywnie rozpatrzyć. Dziękuję bardzo.


Przebieg posiedzenia