10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)

4. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej (druki nr 925 i 930).

Poseł Iwona Maria Kozłowska:

    Szanowna Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! ˝Żołnierze Armii Krajowej! Daję wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami narodu i realizatorami niepodległego państwa polskiego. W tym działaniu każdy z was musi być dla siebie dowódcą˝ - tymi słowami 19 stycznia 1945 r. gen. Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek wydał rozkaz rozwiązania Armii Krajowej, która była wyjątkowa nie tylko ze względu na swoją liczebność, ale także na skalę i różnorodność podejmowanych działań. Była to formacja, która działając konspiracji, pozostawała wierna legalnym władzom Rzeczypospolitej, stojąc na straży niepodległości i wolności naszego kraju. To właśnie dzięki AK udało się zjednoczyć rozproszone wcześniej siły zbrojne, tworząc organizację opartą na wartościach patriotyzmu i odpowiedzialności za losy Polski. (Dzwonek)

    Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej jest niezwykle ważnym krokiem w pielęgnowaniu naszej narodowej pamięci. Będzie to wyraz naszego szacunku i uznania dla ich niezłomności oraz odwagi. Pamięć o nich to nasz obowiązek wobec przyszłych pokoleń, by ich heroizm i poświęcenie na zawsze pozostały w sercach Polaków.

    Szanowni Państwo! Jestem wnuczką partyzanta, który działał na terenie ziemi kieleckiej i jestem z tego bardzo dumna. Mój dziadek oddał życie za wolną Polskę. Bardzo dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia