10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)

4. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej (druki nr 925 i 930).

Poseł Włodzimierz Tomaszewski:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Zmiana ustrojowa w Polsce to przełom w latch 1989 i 1990. I pytanie: Dlaczego debatujemy nad ustawą o upamiętnieniu żołnierzy Armii Krajowej w 2025 r.? Odpowiedź zawiera ta ustawa, a właściwie jej poszerzenie o fragment w art. 1, który odwołuje się do faktu, że żołnierze Armii Krajowej po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego. Rota przysięgi żołnierzy Armii Krajowej przytaczana przez niektórych posłów jest tego potwierdzeniem. Historia jest taka, że właściwie całe lata 90. były dla tego upamiętnienia prawie że przekreślone.

    Instytut Pamięci Narodowej był powołany w końcu lat 90. z wielką perturbacją. Pamiętacie państwo (Dzwonek), że prezes był powoływany po 2 latach od ustanowienia tego instytutu. Dlatego mamy dzisiaj kontynuację tego, że te wszystkie działania, jeżeli nie będą, można powiedzieć, utwierdzone istnieniem Instytutu Pamięci Narodowej, to mogą się okazać tylko i wyłącznie symboliczne, a nie praktyczne. Chodzi o upamiętnienie na żywo i cały czas przypominanie i badanie tego, co związane jest z wielkim dramatem, ale także i z wielkim zwycięstwem żołnierzy Armii Krajowej. Dziękuję.


Przebieg posiedzenia