10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)

4. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej (druki nr 925 i 930).

Poseł Andrzej Śliwka:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Rzeczywiście my jesteśmy oczywiście za tym projektem ustawy upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej. Zależy nam na tym, ażeby o Armii Krajowej było głośno wszędzie, nie tylko w Polsce. Ta ustawa ustanawiająca dzień upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej z pewnością do tego się przyczyni, bo to jest nasza chluba. To są w historii Polski siły zbrojne polskiego państwa podziemnego, które zostały sformowane 14 lutego 1942 r., a rozformowane 19 stycznia 1945 r. To są siły zbrojne, to są ludzie, którzy walczyli o Polskę, walczyli o to, żebyśmy żyli w wolnym państwie. To także były osoby, które były prześladowane po 1945 r. ze względu (Dzwonek) na swoje poglądy polityczne, za swoją chęć walki o wolną Polskę.

    Mam jedno pytanie. Co prawda nie ma przedstawiciela rządu, ale widziałem, że jest pan wiceminister z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Chciałbym spytać na bazie właśnie tej propozycji, która została tu przedłożona, czy tablica upamiętniająca żołnierzy Armii Krajowej została już przywrócona na właściwe miejsce w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Czy nadal gdzieś tam leży w piwnicy pomiędzy szczotkami i innymi sprzętami do czyszczenia podłóg? Bo jeżeli mamy poważnie rozmawiać o żołnierzach Armii Krajowej, to powinniśmy na każdym etapie pamiętać i upamiętniać ich, a nie tylko w takiej wersji, którą państwo proponujecie. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia