10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)
4. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej (druki nr 925 i 930).
Poseł Piotr Adamowicz:
Dziękuję.
Pani Marszałek! Panie i Panowie Posłowie! Wczorajsze posiedzenie Komisja Kultury i Środków Przekazu, na którym procedowaliśmy nad projektem tejże ustawy, miało charakter merytoryczny i miałem nadzieję, że ta dyskusja w Sejmie będzie też miała charakter merytoryczny, że będzie ona poświęcona ustanowieniu święta państwowego dla bohaterów z Armii Krajowej, ale nagle niektórzy posłowie z tej oto strony przeszli na bardzo wysokie C z wycieczkami politycznymi, a nawet osobistymi, jak choćby ostatnio.
Ja naprawdę, panie pośle, nie wiem, pod jakim pseudonim był rejestrowany np. pan Kujda. Chyba pan kojarzy, o kogo mi chodzi. Naprawdę nie wiem, mnie to guzik obchodzi, szczerze mówiąc.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Chyba Kazimierz Kujda. W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracował.
(Poseł Sebastian Łukaszewicz: Ta lista jest bardzo długa, tylko czas akurat skończył się na nazwisku pana posła.) (Dzwonek)
Proszę pana, proszę państwa, ta dyskusja w pewnym momencie zaczęła przypominać ten fragment posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu, kiedy to niektórzy posłowie od was, z Prawa i Sprawiedliwości, nie bardzo wiedzieli, czym ta komisja się zajmuje. Oni przez długi czas byli święcie przekonani, że debatujemy na temat uchwały o ustanowieniu dnia pamięci żołnierzy Armii Krajowej, a nie ustawy, i zaczęli proponować jakieś poprawki, uzupełniać tekst. Dopiero kiedy zwróciłem uwagę, że zajmujemy się ustawą, a nie uchwałą, zrozumieli, czym się zajmują.
Podkreślam raz jeszcze. To, co państwo, co niektórzy z was mówili, zaczęło dokładnie przypominać przebieg wczorajszego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu, kiedy niektórzy posłowie PiS nie widzieli, czym się zajmujemy.
Pan poseł, pan wiceminister Jacek Karnowski nie jest wiceministrem ochrony środowiska, drodzy państwo z Prawa i Sprawiedliwości...
(Poseł Andrzej Śliwka: No nie zauważył pan...)
...nie jest ministrem ochrony środowiska.
(Poseł Andrzej Śliwka: Ale jest wiceministrem.)
Jest wiceministrem funduszy i polityki regionalnej.
(Poseł Andrzej Śliwka: Ale siedzi tutaj wiceminister klimatu.)
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Panie pośle Śliwka, proszę nie pokrzykiwać.
Poseł Piotr Adamowicz:
Proszę, niech pan sprawdzi, jakie stanowisko zajmuje.
(Poseł Andrzej Śliwka: Ale siedzi tutaj wiceminister klimatu.) (Dzwonek)
Wskazywał pan na pana Karnowskiego.
Mało tego, pan Jacek Karnowski...
Wicemarszałek Monika Wielichowska:
Panie pośle, ja bardzo pana przepraszam.
Panie pośle Śliwka, do pana się zwracam. Zwracam panu uwagę, że zakłóca pan obrady Sejmu.
Proszę kontynuować.
Poseł Piotr Adamowicz:
Mało tego, pan Jacek Karnowski jako prezydent Sopotu raczył doprowadzić do tego, że w roku 1998 w miejscowości Sopot, w mieście Sopot powstał pomnik żołnierzy Armii Krajowej. To tak ? propos tego, co kto kiedy zrobił.
Przywołano tutaj też postać, wizerunek rtm. Pileckiego. Ja bardzo serdecznie zapraszam panią poseł Paluch, też pana posła Mateckiego do odwiedzenia Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej.
(Poseł Dariusz Matecki: Pan poprowadzi, tak?)
I wiecie, na dziedzińcu przed Muzeum II Wojny Światowej, panie pośle, stoi na pokaźnym postumencie okazały pomnik rtm. Pileckiego.
(Poseł Dariusz Matecki: Jeszcze.)
Dodam, że święcił go osobiście metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź.
(Poseł Dariusz Matecki: Kto to postawił?)
Państwo polskie.
Co do obchodów i przypominania światu roli Armii Krajowej, to jest Instytut Pamięci Narodowej, który dysponuje kilkusetmilionowym budżetem i z pewnością temu zadaniu podoła.
Kończąc, przypomnę, że Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła projekt ustawy przez aklamację, bez awantur, bez emocji, bez wycieczek politycznych, bez wysokiego C. Jest mi po prostu przykro, że tu, na sali plenarnej, niestety co poniektórzy nie umieli się dostosować do powagi ustawy, nad którą procedujemy. Dziękuję uprzejmie. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia