10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)
5. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy (druki nr 927 i 928).
Poseł Rafał Komarewicz:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przypadł mi w udziale zaszczyt przedstawienia opinii klubu Polska 2050 - Trzecia Droga w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy.
Szanowni Państwo! W dniu wczorajszym w późnych godzinach wieczornych posłowie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych obradowali na temat tej ustawy. Ja tutaj chciałem się w dwóch słowach odnieść do mojego poprzednika, pana przewodniczącego Suskiego. Rozumiem taką trochę złośliwość ? propos tych prac, bo pochwalenie rządu i prac może byłoby źle przyjęte przez pana szefa. Natomiast ja chciałem podziękować panu, panie przewodniczący, bo te obrady według mnie były bardzo sprawne, merytoryczne. Wszyscy zgadzaliśmy się co do tej ustawy, ponieważ nie dla wszystkich jest oczywiste, że było światło, jest światło i będzie światło. Gdyby nie takie właśnie ustawy jak ta o rynku mocy, mogłoby się okazać, że w pewnym momencie mamy blackout w Polsce, więc dobrze, że ten projekt ustawy sprawnie pan przeprowadził i dzisiaj mamy już sprawozdanie, a jutro będziemy nad tym projektem ustawy głosować.
Chciałbym tutaj też dwa słowa powiedzieć odnośnie do tych cudów gospodarczych. Nie ma cudów gospodarczych. Gospodarka to jest coś takiego, że się planuje. Oczywiście nie chciałbym, żeby tutaj też pan potraktował to jako wyrzuty, ale gdybyśmy wcześniej zaplanowali sprawy dotyczące odnawialnych źródeł energii, teraz mielibyśmy trochę inną sytuację. Oczywiście dobrze, że na dzień dzisiejszy zgadzamy się z tym, że nie możemy pozbawić Polaków i naszej gospodarki energii, i taką ustawę jak właśnie ta o rynku pomocy przyjmujemy. Pamiętajmy też o jednej rzeczy, co też jest ważne dla osób, dla których ekologia jest bardzo istotna, że to są aukcje uzupełniające. Oczywiście te przepisy, które mówią o tych 550 kg CO2/MWh są bardzo istotne, ale w tych aukcjach podstawowych większe szanse będą mieli ci wytwórcy, którzy ograniczają się z tą emisją. Natomiast dobrze, że wszyscy rozumiemy, że sytuacja jest taka, że nie jesteśmy w stanie w ciągu 1 roku czy 2 lat zmienić jednostek wytwórczych w Polsce z węglowych całkowicie na OZE czy z węglowych na gazowe. Też to rozumie rząd i zaczynają to rozumieć niektórzy ministrowie, więc kierunek jest dobry.
Chciałbym tu powiedzieć, że klub Polska 2050 - Trzecia Droga oczywiście poprze tę ustawę. Oczywiście wiadomo, że wolelibyśmy, żeby wszystkie jednostki wytwórcze dostosowały się do tych wymogów prawa Unii Europejskiej, natomiast zdajemy sobie sprawę, że jeszcze przed nami jest dużo pracy, żeby to osiągnąć. Tak jak powiedziałem, klub Polska 2050 - Trzecia Droga poprze tę ustawę. Dziękuję ministerstwu, panu ministrowi Motyce, panu przewodniczącemu Suskiemu za to, że ten projekt ustawy tak szybko został przeprocedowany i z takim, powiedzmy, merytorycznym nastawieniem. Bardzo dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia