10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)

5. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy (druki nr 927 i 928).

Poseł Urszula Pasławska (tekst niewygłoszony):

    Szanowni Państwo! Wysoka Izbo! Tu i teraz najważniejsze jest bezpieczeństwo Polski, także bezpieczeństwo energetyczne. Dlatego klub Polskiego Stronnictwa Ludowego popiera projekt ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy, który gwarantuje stabilność energetyczną kraju do roku 2029.

    Przedłożony projekt zakłada pomoc dla elektrowni węglowych w ramach rynku mocy po 1 lipca br. i jest odpowiedzią koalicyjnego rządu na wymogi wynikające z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/943. Zgodnie z rozporządzeniem jednostki emitujące powyżej 550 kg CO2 na MWh, jakimi są elektrownie węglowe, od 1 lipca 2025 r. nie mają obowiązku uczestniczenia w mechanizmie rynku mocy i nie mogą już z tego tytułu liczyć na płatności. Tyle że w naszym kraju realnie grozi to wstrzymaniem dostaw prądu. Ponieważ polska energetyka w odróżnieniu od większości państw Unii wciąż jest oparta na węglu, w całym roku 2023 Polska jako jedyne państwo członkowskie wytwarzało ponad połowę energii elektrycznej z węgla, gdy średnia unijna to jedynie niewiele ponad 12%.

    Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: to skutek fatalnej polityki energetycznej naszych poprzedników, ich walki z wiatrakami i innymi odnawialnymi źródłami energii, inwestowania w przestarzałe technologie węglowe oparte m.in. na węglu rosyjskim, czego najlepszym symbolem jest zmarnotrawienie 2 mld zł w Ostrołęce. Teraz trzeba jednak jak najszybciej znaleźć wyjście z sytuacji. Musimy więc w trybie ratunkowym przyjąć przedłożoną ustawę gwarantującą przedłużenie wsparcia elektrowniom węglowym w celu zapewnienia ciągłości dostaw prądu, czyli zabezpieczenia stabilności całego systemu elektroenergetycznego w Polsce. Ten projekt ma kluczowe znaczenie także dla polskiej gospodarki. Truizmem jest stwierdzenie, że dobrze funkcjonujący system elektroenergetyczny jest podstawą nie tylko bezpieczeństwa energetycznego, ale także gospodarczego. Stabilne dostawy energii przekładają się na jej stabilne ceny, co z kolei stanowi warunek rentowności każdego przedsiębiorstwa. To kolejny argument za jak najszybszym procedowaniem i wejściem projektu w życie.

    Oczywiście dyskusja nad stabilną przyszłością polskiej energetyki dopiero się zaczyna. Zgodnie z przedłożonym projektem większość kontraktów pomocowych w ramach rynku mocy dla elektrowni węglowych wygaśnie w 2029 r. Pozostało zatem 5 lat na rzetelne analizy struktury rynku mocy w Polsce, na dostosowanie do szybko zmieniających się realiów. Obecna formuła wspiera magazyny energii i systemy DSR, ale może być niekorzystna dla elektrowni gazowych. Należy więc jak najszybciej rozpocząć dyskusję, która pozwoli wypracować optymalne rozwiązania w obliczu zmieniających się wymagań klimatycznych oraz rosnących potrzeb energetycznych Polski.

    Reasumując: szybkie wejście tego projektu w życie jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości dostaw energii, stabilności cen oraz bezpieczeństwa całej polskiej gospodarki. Przyjmując projekt, zrobimy ważny krok w kierunku budowy stabilnego i nowoczesnego systemu energetycznego w Polsce.


Przebieg posiedzenia