10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)

6. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 924).

Poseł Tomasz Zimoch:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Dzisiaj przez wiele godzin w czasie debaty sejmowej słychać było: my, wy. Mam nadzieję, że przy debacie nad tym projektem będziemy mówić tylko: my, bo nie ulega wątpliwości, że Sejm, wszyscy posłowie widzimy konieczność zmian w ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terenie naszego kraju. Wymaga tego sytuacja na granicy z Białorusią. Polska pozostaje, jak mówił już pan minister, pod stałą presją migracyjną, organizowaną przez reżimy białoruski i rosyjski w ramach sztucznie stworzonego szlaku migracyjnego. Nie ulega wątpliwości, że działania te wymierzone są bezpośrednio w Polskę, ale także w całą Unię Europejską. Pan minister mówił, że w ubiegłym roku zanotowano blisko 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, ale groźne było to, że coraz częściej atakowani byli strażnicy graniczni, policjanci oraz żołnierze.

    Polska musi być przygotowana na różnego rodzaju scenariusze rozwoju sytuacji. Należy rozpatrywać potencjalne ryzyka i tworzyć takie rozwiązania, dzięki którym nie zostanie utracona kontrola na granicy, a zapewnione bezpieczeństwo naszego kraju. Projekt wprowadza nowe pojęcia w obowiązującej ustawie. To instrumentalizacja. Jak czytamy w uzasadnieniu, a także w samym artykule projektu, definicja odwołuje się do systemowego działania państwa trzeciego oraz wskazuje na stosowanie przemocy wobec funkcjonariuszy strzegących granicy, a także na niszczenie infrastruktury granicznej.

    Posłowie Polski 2050 zawsze podkreślali, że bezpieczeństwo nie może wykluczać człowieczeństwa. Wprowadzenie terytorialnego, czasowego, proporcjonalnego ograniczenia praw migrantów, wydaje się, jest zgodne z podstawowymi aktami prawnymi regulującymi prawa człowieka. Zaproponowane są rozwiązania łączące właśnie zapewnienie bezpieczeństwa z wymiarem humanitarnym. W projekcie znajduje się przecież katalog grup wrażliwych, których ustawa nie dotyczy, a co istotne, w czasowym ograniczeniu prawa do złożenia wniosku o udzielenie pomocy międzynarodowej, a konkretnie w ewentualnym okresie przedłużenia tego okresu, istotna będzie rola Sejmu. Warte podkreślenia jest także, że rząd przekonał instytucje unijne oraz państwa członkowskie do konieczności wprowadzenia wyjątkowych rozwiązań na granicach zewnętrznych. Wyraźnie o tym możemy przeczytać w komunikacie Komisji Europejskiej z grudnia, dokładnie z 11 grudnia ub.r.

    Klub Polska 2050 popiera ten projekt. Jesteśmy zdecydowanie za skierowaniem go do prac w komisjach. Zgłaszamy nawet propozycję wysłuchania publicznego, bo warto słuchać, ale i wyjaśniać. Warto objaśniać i warto później, w czasie głosowania w komisji, a także na posiedzeniu plenarnym, mówić: my, my przyjmiemy ten dobry projekt. Dziękuję bardzo.


Przebieg posiedzenia