10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)
6. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 924).
Poseł Franciszek Sterczewski:
Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Wszyscy jesteśmy świadomi zagrożeń, z jakimi się mierzymy. Migracja jest wyzwaniem dla Polski i Europy. Zgadzam się z samą ideą wprowadzanych zmian: przywrócić kontrolę i bezpieczeństwo. Ale bezpieczna granica to taka, na której nikt nie ginie. Nie możemy w ciemno zawracać osób migrujących. Nie możemy bezpodstawnie uznawać ludzi za kryminalistów i terrorystów. Mimo trwania od 3 lat nielegalnej praktyki pushbacków na granicy dalej trwa chaos i kryzys humanitarny. Pełną kontrolę możemy odzyskać, tylko stosując prawo.
Chcę jednak zwrócić uwagę na problem, który zgłasza Stowarzyszenie Interwencji Prawnej: uznaniowość stosowania niektórych nowych przepisów przez Straż Graniczną, tzn. funkcjonariusze będą mogli w wyjątkowych okolicznościach przyjąć wniosek od osoby, która ich zdaniem jest zagrożona rzeczywistym ryzykiem doznania poważnej krzywdy w Białorusi. (Dzwonek) Co to oznacza w praktyce? W jaki sposób decyzje SG będą kontrolowane, skoro strona społeczna nadal nie ma wstępu do strefy przygraniczej?
Ostatnie zdanie, pani marszałek: Dlaczego nie ma możliwości zaskarżania tej decyzji? To są podstawowe elementy, które uczyniłyby ten cały system bardziej transparentnym i humanitarnym.
Wicemarszałek Dorota Niedziela:
Dziękuję, panie pośle.
Poseł Franciszek Sterczewski:
Nikt nie jest nielegalny. Ochrona granicy nie może wykluczać praw człowieka. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia