10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)
7. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej (druki nr 922 i 929).
Poseł Sławomir Skwarek:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość odnośnie do poselskiego projektu uchwały w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej. Historycznie rzecz ujmując, to druga uchwała o tym samym tytule. 5 lat temu Wysoka Izba uchwaliła przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w 75. rocznicę tragedii górnośląskiej przez aklamację.
Obecny projekt poselski został przygotowany - jak mówiła pani poseł wnioskodawca - przy pomocy historyków, także tych reprezentujących IPN i komisję ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu. Pod projektem podpisało się tylko 28 posłów. To trochę mało, ale za to mocnego medialnego wsparcia udzielił mu wasz europoseł Łukasz Kohut. Mam nadzieję, że nie o takie kontrowersyjne, niepoparte faktami historycznymi wsparcie wam, ale i nam chodzi.
Mija 80 lat od wydarzeń stanowiących jedną z najciemniejszych kart współczesnej Polski i Górnego Śląska. Tragedia górnośląska to pojęcie w ujęciu historycznym obszerne, obejmujące zbrodnie, gwałty, deportacje, represje, które miały miejsce od stycznia 1945 r., po wkroczeniu Armii Czerwonej na Górny Śląsk. Tragedia górnośląska to cierpienia i śmierć osób przebywających w komunistycznych obozach pracy, obozach koncentracyjnych, ale nie tylko mieszkańców Górnego Śląska. Bezspornym faktem jest, że w okresie rządów komunistów wydarzenia te były wyrugowane ze sfery publicznej i praktycznie z badań historyków. Dopiero po 1989 r. tragedia górnośląska została przywrócona zbiorowej pamięci i stała się przedmiotem licznych badań naukowych, w tym tych prowadzonych - co podkreślały pani poseł Rosa i pani senator Bieda - przez IPN, brawo. A wy chcecie tę instytucję zagłodzić, zaorać, pozbawić możliwości działania. Paradoksalnie pierwszą waszą ofiarą mogą być ofiary tragedii górnośląskiej.
Klub Prawo i Sprawiedliwość tę uchwałę poprze, ale zgłasza dwie poprawki. Pierwsza uwypukla i pokazuje prawdziwych sprawców tych zbrodni przeciwko Polakom, Górnoślązakom popełnionych przez Związek Sowiecki i jego kolaborantów. Druga to ta do sztambucha posłom wnioskodawcom. Jeszcze raz powtórzę: nie było takiego bytu politycznego jak Polska z przymiotnikiem ˝ludowa˝, choćby w cudzysłowie. To trzeba skreślić choć raz. Prosimy o przyjęcie poprawek dla pełnego pokazania przyczyn, przebiegu i skutków tragedii górnośląskiej, dla uczczenia ofiar i pokazania prawdziwych sprawców. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia