10. kadencja, 26. posiedzenie, 1. dzień (08-01-2025)
7. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej (druki nr 922 i 929).
Poseł Paweł Jabłoński:
Bardzo dziękuję.
Panie Marszałku! Cieszę się, że dyskutujemy tutaj o kwestii, która rzeczywiście powinna nas jednoczyć. Bo tragedia górnośląska to była tragedia polska, to była tragedia naszego narodu, spowodowana przez Sowietów, przez ich polskich kolaborantów, także byłych niemieckich kolaborantów. Przecież wykorzystywali także ludzi służących wcześniej Niemcom, którzy potem sprytnie zmienili stronę. Cieszę się, że to upamiętniamy. Trzeba podkreślać to, kto był sprawcą tych zbrodni. Trzeba podkreślać to, że to właśnie z tej kolaboracji te zbrodnie się brały. To była jedna z całej listy zbrodni popełnionych na naszym narodzie.
Liczę na to, że te poprawki, które my zgłosiliśmy, zostaną przyjęte, bo one właśnie na te elementy zwracają uwagę. Cieszę się, że dyskusja o tym się toczy, że mamy też odwagę mówić o pewnych kwestiach, które dla niektórych, wydawałoby się, są niewygodne. Ale jednak trzeba o tym przypominać. Kolaboranci sowieccy nawet już od 1944 r. robili wszystko, żeby niszczyć Polskę, żeby niszczyć to, co było odrębne (Dzwonek) i wyłamywało się ze schematu sowieckiego. Walczyli z żołnierzami wyklętymi, walczyli z Armią Krajową, walczyli z Polakami w całej Polsce, i na Śląsku, i w innych częściach. Trzeba o tym przypominać, tych kolaborantów piętnować, a nie z nimi współpracować i przywracać im emerytury. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia