10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Michał Gramatyka:

    Dostojny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Te tematy, które zostały poruszone w pytaniu, są niezwykle istotne. One są niezwykle istotne przy okazji każdych wyborów, ale też znajdują się w centrum prac Ministerstwa Cyfryzacji i podległych ministerstwu jednostek. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa posiada cały ośrodek, który służy analizie dezinformacji. Ten ośrodek w normalnych warunkach zajmuje się wyłapywaniem zgłaszanych przez użytkowników przypadków ewidentnych dezinformacji. Każdy Polak i każda Polka za pośrednictwem aplikacji mObywatel może np. zgłosić jakieś treści, które nie odpowiadają rzeczywistości, albo treści, które stanowią zagrożenie w cyberprzestrzeni, w świecie wirtualnym. Ośrodek Analizy Dezinformacji podda takie treści badaniu i w najbardziej drastycznych przypadkach doprowadzi do tego, żeby te treści z Internetu zniknęły.

    Ministerstwo prowadzi szeroko zakrojoną kampanię promocyjną, kampanię informacyjną, bo edukacja tu jest podstawą wszystkiego - edukacja, która prowadzi do tego, żeby nie ufać treściom na pierwszy rzut oka znalezionym np. w mediach społecznościowych, treściom, które nie są zweryfikowane. Polecam wszystkim państwu adres internetowy nask.pl/dezinfo. Tam jest całe kompendium wiedzy na temat dezinformacji i tego, jak polskie państwo radzi sobie z taką dezinformacją. Od ubiegłego roku funkcjonuje również strona bezpiecznewybory.pl. To jest jeszcze inicjatywa naszych poprzedników. To jest dobra inicjatywa, jedna z wielu dobrych inicjatyw w obszarze cyfryzacji. Ta strona bezpiecznewybory.pl zostanie utrzymana również na te wybory prezydenckie. Tam oprócz bazy wiedzy, oprócz informacji o tym, jak powinny działać profile wyborcze, w jaki sposób można prowadzić kampanię wyborczą w mediach społecznościowych, a w jaki nie można, jest również system zgłaszania fake newsów związanych z wyborami.

    Media w Polsce donosiły o gigantycznej akcji pochodzącej ze Wschodu, która miała wywrócić polskie wybory parlamentarne. W ramach tej akcji rozsyłano SMS-y, ok. 200 tys. SMS-ów trafiło do polskich użytkowniczek i użytkowników, złamano zabezpieczenia cyberkiosków, takich ekranów, które wyświetlały treści, i tam emitowano treści, które miały zmniejszyć szanse jednego z ugrupowań politycznych w tych wyborach parlamentarnych. Takie sytuacje się zdarzają. Przypadek rumuński, gdy jedna z partii wyszkoliła, wytrenowała algorytm w mediach społecznościowych tak, by ten algorytm pracował dla jednego i tylko jednego kandydata, to nie jest nic nowego. W połowie ubiegłej dekady, w 2015 r., 2016 r., znana była sprawa firmy Cambridge Analytica, która bezprawnie weszła w posiadanie milionów danych osobowych i była w stanie w taki sposób formatować przekaz, żeby ten przekaz, który wydawał się prawdziwy, trafiał do określonych, wyselekcjonowanych grup użytkowników. Mogło to wpłynąć na wyniki wyborów np. w Stanach Zjednoczonych. Podobno miało to wpływ również na wynik referendum skutkujący opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Takie sytuacje zdarzają się od czasu do czasu. Zawsze receptę na to stanowi, po pierwsze, edukacja, po drugie, budowanie świadomości społecznej w kwestii tego, co jest, a co nie jest bezpieczne w Internecie, i po trzecie, zachowanie jakiegoś poziomu higieny cyfrowej. We wszystkich tych obszarach Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi bardzo szeroko zakrojone działania. Widzimy również szalony rozwój technologii AI, technologii generatywnej, sztucznych inteligencji, które potrafią generować wpisy w mediach społecznościowych same, w ogóle bez udziału człowieka. I może nie tyle to również mamy na celowniku, ile mamy świadomość istnienia także takich właśnie algorytmów, takich robotów, które mogą zalewać w szczególności social media treściami, niepożądanymi informacjami, informacjami nieznajdującymi pokrycia w świecie rzeczywistym.

    Jeszcze raz: bezpiecznewybory.pl oraz nask.pl/dezinfo to dwa podstawowe źródła wiedzy na temat dezinformacji i zabezpieczenia wyborów. Bardzo dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia