10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Nie usłyszałem tych liczb. Czy chodzi o Filipińczyków, czy o Kolumbijczyków?

    (Poseł Krzysztof Mulawa: Kolumbijczyków, o których pan mówił, że zmniejszyliście... Liczby nie kłamią.)

    Kolumbijczyków, tak jest. Panie pośle, tak jak powiedziałem, zauważyliśmy ten proces, ponieważ...

    (Poseł Krzysztof Mulawa: Ale pan powiedział, że zmniejszyliście. To jest kłamstwo.)

    Jeśli chodzi o Kolumbijczyków, to w maju zobaczyliśmy, że sytuacja bardzo rośnie. Dane mamy za cały rok. Jeżeli teraz zobaczy pan zmiany od czerwca, jeśli chodzi o wizy, o ruch bezwizowy z Kolumbią, to zobaczy pan poseł, że ta liczba dramatycznie spadła w porównaniu z pierwszym półroczem. A więc jeżeli pan ma dane za cały rok, to oczywiście widzi pan, że tam jest wzrost, ponieważ tak jak powiedziałem, myśmy się zorientowali w sytuacji, w której mieliśmy do czynienia z bardzo radykalnym wzrostem liczby osób zatrudnionych. Nie chodzi tu o wizy, ale o osoby zatrudnione. Natomiast teraz oczywiście liczba wiz będzie wzrastała z tego powodu, że wcześniej był ruch bezwizowy. A więc trzeba patrzeć całościowo na ten problem. Kolumbijczycy zaczęli być, patrząc na liczby, problemem i natychmiast zareagowaliśmy na to zjawisko, wprowadzając obowiązek wizowy i wstrzymując możliwość wydawania zezwoleń na pracę. A więc to była oczywista oczywistość, że tak powiem, cytując klasyka, dlaczego tak trzeba było to zrobić.

    Jeśli chodzi o przestępczość, to proszę zwrócić uwagę, że nawet w strategii migracyjnej, o której pan wspomniał, jest punkt mówiący o tym, że Policja dostaje pewnego rodzaju dodatkowe zadanie: musi tworzyć programy przeciwdziałania przestępczości ukierunkowane na przestępczość cudzoziemską, która nie jest statystycznie większa od przestępczości Polaków. Te statystyki, które pan przytaczał, znam doskonale, ponieważ monitoruję ten proces. One pokazują, że większość tych przestępstw popełniają Ukraińcy, bo tak naprawdę jest ich najwięcej.

    (Poseł Krzysztof Mulawa: Ale to dobrze, panie ministrze, że Ukraińcy? Nie do końca rozumiem.)

    Natomiast jeśli chodzi o inne kategorie osób, to one są bardzo, bardzo niewielkie. Oczywiście zdarzają nam się takie przestępstwa, które popełniają cudzoziemcy, jak np. kwestia dotycząca tych trzech Gruzinów, którzy dokonali napadu na jednego z jubilerów. To jest oczywiste i to jest zjawisko, które musimy absolutnie monitorować. Natomiast statystycznie patrząc, oni się specjalizują np. w jednym przestępstwie. 80% osób, które zostały zatrzymane na granicy, przy granicy polsko-białoruskiej, a które transportowały migrantów z granicy polsko-białoruskiej na granicę niemiecką, to byli cudzoziemcy, głównie Ukraińcy. Tu rzeczywiście pewna specjalizacja nastąpiła.

    (Poseł Krzysztof Mulawa: Pozwoli pan... Handel narkotykami, sutenerstwo - to jest obraz dzisiejszej Pragi-Północ.)

    Natomiast jeżeli spojrzymy sobie statystycznie na te liczby, to nie mamy do czynienia z sytuacją, w której liczba przestępstw popełnianych przez cudzoziemców jest większa niż liczba przestępstw popełnianych przez Polaków. A więc tutaj nie mamy takiego pewnego rodzaju... Oczywiście jest to problem, jest to wyzwanie, absolutnie. Każde przestępstwo jest wyzwaniem, ale nie ma takiego problemu, żebyśmy mieli jakąś nadreprezentację cudzoziemców, jeśli chodzi o liczbę popełnianych przestępstw.

    Tak jak powiedziałem, chcąc uniknąć błędów innych państw - bo to jest oczywiste, widzimy, co się dzieje w niektórych państwach - wprowadzamy do systemu Policji nastawienie na monitorowanie przestępczości cudzoziemskiej, bo ona czasem jest trudniejsza. Tam są zamknięte społeczności, te osoby nie mówią w języku polskim, inaczej funkcjonują. To jest oczywiste, że one się w pewien sposób różnią. A więc musimy przeciwdziałać w taki sposób. (Dzwonek) To działania Policji, również działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. To jest kwestia sabotaży dokonywanych przez cudzoziemców przeciwko infrastrukturze polskiej. To wszystko wiemy i to wszystko monitorujemy, dlatego też w strategii jest bardzo konkretny, jasny punkt, mówiący o tym, dlaczego musimy na to zwrócić uwagę. On jest krytykowany np. przez część organizacji pozarządowych, mówiących, że wyjęliśmy cudzoziemców z pewnego rodzaju konglomeratu osób popełniających przestępstwa. Ale zdając sobie sprawę z tego, że to też budzi pewne zainteresowanie opinii publicznej, a z drugiej strony wiedząc, co było w innych państwach Europy Zachodniej, co się dzieje w Europie Zachodniej, musimy przeciwdziałać tak szybko, jak to możliwe. Dziękuję bardzo.


Przebieg posiedzenia