10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyna Anna Lubnauer:

    Proszę państwa, nie jest tajemnicą, że jesteśmy zwolennikami rozdziału Kościoła i państwa, czyli tego, że co państwowe to państwu, co kościelne to Kościołowi. Dlatego z jednej strony uważamy, że bardzo ważne jest, żeby zapewnić każdemu człowiekowi w Polsce prawo do wyznawania swojej wiary i pełne wsparcie w tym, ale z drugiej strony uważamy, że to nie jest tak, że państwo i Kościół mają być ze sobą zespolone. Z tego powodu powiedzmy dość jasno, że to Kościół katolicki kieruje osoby do pracy w szkole i on decyduje, kto w szkole będzie pracował. Decyzja o tym, że będzie 1 godzina religii tygodniowo od roku szkolnego 2025/2026, została ogłoszona przez panią minister Nowacką jako jedna z pierwszych decyzji po wejściu do Ministerstwa Edukacji Narodowej - to miało miejsce już 13 grudnia 2023 r., czyli ponad rok temu. Z drugiej strony wiemy, że wśród katechetów ok. 60% to są osoby świeckie, 40% to są osoby duchowne. To już od Kościoła katolickiego będzie w dużym stopniu zależało, które z tych osób pozostaną w pracy w szkole i które w związku z tym będą mogły zawodowo się realizować.

    Przypomnę, że my tylko ograniczamy liczbę godzin religii, nie likwidujemy jej. Powiem więcej: już w tej chwili z powodu braku katechetów w bardzo wielu miejscach, ale również z powodu przeładowania liczby godzin biskupi czy arcybiskupi decydują o tym, że jest 1 godzina religii tygodniowo w szkołach. Niektóre szkoły podstawowe, a w przypadku Wielkopolski w diecezji poznańskiej wszystkie szkoły ponadpodstawowe, licealne i technika, w klasach IV i V mają tylko 1 godzinę religii tygodniowo. To zresztą świadczy również o tym, że ten program można realizować w wymiarze 1 godziny, a nie 2 godzin.

    My rozmawialiśmy z wszystkimi Kościołami. Tych spotkań w sumie było chyba siedem. Ja się spotykałam, pani minister Nowacka i pan minister Kiepura się spotykali, w różnych układach, i z Konferencją Episkopatu Polski, i z radą ekumeniczną. Ogólnie rzecz biorąc, rozmawialiśmy z Kościołem. Co więcej, pod wpływem tych rozmów wprowadziliśmy do rozporządzenia pewne zmiany, np. to, że wpisane będzie bardzo wyraźnie, że lekcja religii ma być bezpośrednio przed lub bezpośrednio po, żeby nikt nie musiał na nią czekać, jak również to, żeby w klasach I-III można było łączyć tylko między oddziałami, a nie między klasami, czyli już nie będzie można łączyć klasy I z klasą III, a także wprowadziliśmy rozwiązanie, że tam gdzie 100% dzieci chodzi na religię, będzie można organizować ją między innymi lekcjami, żeby tak zrealizować podstawowy cel, aby nikt nie musiał czekać na swoją kolejną godzinę.

    Natomiast dla nas jest dość oczywiste, biorąc pod uwagę, iż duża część katechetów ma również przygotowanie do nauczania innych przedmiotów, a my (Dzwonek) w bardzo wielu miejscach potrzebujemy nauczycieli, że w związku z tym nie będzie problemu z tym, żeby mogli oni uczyć innych przedmiotów. Dziękuję bardzo państwu. Miło mi było odpowiedzieć na to pytanie. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia