10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)

8. punkt porządku dziennego:

Pytania w sprawach bieżących.

Poseł Marta Golbik:

    Bardzo dziękuję.

    Panie Marszałku! Szanowna Pani Minister! Rozpoczęta z bieżącym miesiącem prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej, stanowiąca równocześnie początek cyklu nowego tria prezydencji, czyli współdziałania kolejnych trzech państw sprawujących po sobie prezydencję w Radzie, mającego zapewnić kontynuację podejmowanych inicjatyw, jest bardzo ważnym okresem. Kolejno Polska, Dania i Cypr będą przewodzić Radzie, kiedy to zgodnie z programem tria prezydencji m.in. rozpoczęte zostaną prace nad wieloletnimi ramami finansowymi Unii Europejskiej na okres po roku 2027, których bazą zostanie program strategiczny Unii na lata 2024-2029.

    Na sześciu stronach zbierających treść tego dokumentu starającego się uchwycić całą złożoność wyzwań i potrzeb, przed którymi stoi Unia Europejska, wątek zdrowia pojawia się aż trzykrotnie. Właściwy program prezydencji zawiera natomiast siedem płaszczyzn, bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z nich, a wśród priorytetów wymienia się tu: zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, promocję zdrowia i profilaktyki chorób, cyfrową transformację opieki zdrowotnej oraz bezpieczeństwo lekowe. Co więcej, prezydencja Polski stanowi pierwszy pełny okres współdziałania Rady Unii Europejskiej z nowym składem Komisji Europejskiej, gdy po doświadczeniach globalnej pandemii COVID-19 waga wysiłków Wspólnoty na rzecz polityki zdrowotnej niewątpliwie wzrosła.

    Wobec powyższego chciałabym zapytać o wątki związane z działaniami Ministerstwa Zdrowia w czasie prezydencji. Jak przedstawiają się plany ministerstwa w zakresie wkładu merytorycznego Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów w pracach nad nowymi wieloletnimi ramami finansowymi i czy spodziewany jest zauważalny wzrost środków na zdrowie w nowej (Dzwonek) perspektywie finansowej? Jakie minister zdrowia, stojąca podczas prezydencji Polski na czele rady sektorowej, widzi możliwości wprowadzania na agendę rady priorytetów z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego? Czy istnieje, a jeśli tak, to jak przedstawia się harmonogram prac nad tymi priorytetami? Czy zaplanowany jest już proces komunikacji o finale poszczególnych działań rady, którą to komunikację ministerstwo zamierza realizować we własnym zakresie? Bardzo dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia