10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)
8. punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Anna Kacperczyk:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Posłanko! Panie Pośle! Bardzo dziękuję za to pytanie i w ogóle dziękuję też za zainteresowanie priorytetami w ramach prezydencji Ministerstwa Zdrowia. Jak pani posłanka dobrze wskazała, kwestia zdrowia w porównaniu z poprzednimi latami zyskuje na znaczeniu. Mimo że państwa członkowskie mają wyłączne kompetencje w zakresie organizacji finansowania ochrony zdrowia, to jednak po pandemii COVID-19, ale też w kontekście różnych innych wyzwań ta współpraca w obszarze zdrowia jest coraz bardziej zauważalna i tym bardziej się cieszymy, że jako Ministerstwo Zdrowia możemy aktywnie się zaangażować w realizację naszych priorytetów. Tak jak pani posłanka już wspomniała, są cztery główne priorytety wpisujące się w filar bezpieczeństwa, głównego priorytetu polskiej prezydencji. To jest: agenda cyfrowa, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w kontekście nowych mediów cyfrowych, w kontekście mediów społecznościowych - jest to nowy priorytet, który udało nam się też wprowadzić do agendy - profilaktyka zdrowotna i promocja zdrowia. Tu pragniemy skoncentrować się na badaniu i ocenie skuteczności istniejących programów profilaktyki i polityk w zakresie ochrony zdrowia. I trzeci priorytet, równie ważny, trochę wynikający z agendy Unii Europejskiej, czyli przegląd, rewizja pakietu farmaceutycznego. Wpisujemy to w szerszy kontekst bezpieczeństwa zdrowotnego. Więc te wszystkie tematy będziemy wpisywać, tak mamy zaplanowane, w czasie naszej prezydencji jako szerokie podejście do bezpieczeństwa zdrowotnego. Dwie rady: rada nieformalna w marcu tego roku, rada formalna 13 czerwca w Brukseli. Mamy zaplanowane też bardzo dużo spotkań, najbliższe 16 stycznia w Warszawie, dotyczące priorytetów i profilaktyki, ale też spotkania już od stycznia w Brukseli dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa lekowego.
Jeżeli chodzi o inne działania, to też chciałabym przypomnieć, że w czasie polskiej prezydencji w obszarze zdrowia będziemy przewodniczyć dwóm grupom roboczym. Jedna to grupa do spraw zdrowia publicznego, druga grupa - do spraw leków i wyrobów medycznych. I tam mamy też już bardzo szczegółowo zaplanowaną agendę spotkań na każdy tydzień i te elementy naszych priorytetów będą też tam omawiane.
Jeżeli chodzi o pytanie pani poseł dotyczące wieloletnich ram finansowych, to ten priorytet, temat wpisaliśmy nie tylko do naszej agendy, tylko do 18- miesięcznego programu tria i pracujemy tu razem z Danią i z Cyprem na rzecz podnoszenia rangi agendy zdrowia i zwiększania budżetu na kolejną perspektywę na lata 2028-2034. Mamy więc nadzieję, że wraz z rosnącym znaczeniem zdrowia i problematyki zdrowotnej również będziemy mogli zaangażować się i przyczynić się do zwiększenia budżetu na rzecz zdrowia w ramach wieloletnich ram finansowych.
Ostatnie pytanie dotyczyło współpracy z nową Komisją Europejską, szczególnie z komisarzem do spraw zdrowia. Tu też warto podkreślić, że nasza prezydencja zaczęła się teraz, ale w Ministerstwie Zdrowia tak naprawdę rozpoczęła się już w styczniu 2024 r., bo jak państwo wiecie, my obejmujemy prezydencję w bardzo specyficznym okresie. Mamy nowy Parlament Europejski, mamy też nową Komisję Europejską, nowego komisarza do spraw zdrowia. I jest to trudne, bo wiadomo, że wszelkie zmiany powodują pewne zawieszenie w procesach decyzyjnych w ramach instytucji europejskich, ale jednocześnie było to dużą szansą dla nas na wprowadzenie swoich tematów do agendy, nie tylko do agendy prezydencji polskiej, lecz także do długofalowej agendy Unii Europejskiej. Dlatego my z Komisją Europejską, z poprzednią panią komisarz, ale też dyrektor generalną Sandrą Galliną pracujemy już od stycznia 2024 r. Dzięki temu, mogę to powiedzieć, udało nam się wprowadzić nie tylko do agendy nowego komisarza do spraw zdrowia, ale też do agendy całej Komisji, do priorytetów przewodniczącej Komisji Europejskiej kwestie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w kontekście nowych wyzwań cyfrowych. To trochę gwarantuje, że nawet po zakończeniu naszej prezydencji ten temat będzie musiał być kontynuowany zarówno przez instytucje europejskie, jak i przez kolejne prezydencje.
Również mieliśmy już razem z panią minister Leszczyną spotkania z nowym komisarzem. To było w grudniu przy okazji formalnej rady, która odbyła się w Brukseli. Omawialiśmy też wszystkie nasze priorytety. Jest tutaj również duża zbieżność, jeżeli chodzi o naszą agendę na następne miesiące, ale też agendę komisarza i Komisji Europejskiej. Powiem może o takim jednym bardzo kluczowym elemencie. Jak państwo wiecie, my zaproponowaliśmy trochę szersze podejście do bezpieczeństwa lekowego i skoncentrowanie się na pacjencie i na jego potrzebach. Do tej pory te dyskusje koncentrowały się na takich czystych negocjacjach dotyczących pakietu farmaceutycznego. Dzięki rozmowom z Komisją Europejską, ale też to jest priorytet nowego komisarza, w ciągu pierwszych 100 dni w Komisji Europejskiej nowego komisarza priorytetem będzie również przedstawienie tzw. aktu o lekach krytycznych. Z naszej perspektywy jest to bardzo kluczowy akt, bo on wzmacnia nie tylko bezpieczeństwo pacjenta polegające na dostępie do leków, lecz także będzie wychodzić naprzeciw (Dzwonek) lokalnym producentom, krajowym producentom leków.
Planujemy założenia tego aktu dotyczącego leków krytycznych przedstawić w czasie naszej prezydencji. Mam nadzieję, że uda nam się również wypracować mechanizm wsparcia rodzimej produkcji leków, tak żeby zapewnić nie tylko bezpieczeństwo lekowe całego sektora farmaceutycznego, ale przede wszystkim realne bezpieczeństwo lekowe pacjentów. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia