10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)
9. punkt porządku dziennego:
Informacja bieżąca.
Poseł Anita Kucharska-Dziedzic:
Pani Marszałkini! Panie Premierze! Dyskusja, która pojawiła się na tej sali po wniosku wnioskodawców o przedstawienie priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji w czasie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, wskazuje na kilka ważnych kwestii, które, jak myślę, Ministerstwo Cyfryzacji może rozważyć. Wiele głosów pojawiło się w kontekście państwa zapowiedzi, że Polska powinna być liderem cyfryzacji i prezentować własne dobre praktyki w zakresie wspierania rozwoju cyfryzacji w różnych aspektach w Europie. Pojawiło się także wiele pytań, jeżeli chodzi o wsparcie dla drobnych, małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie wdrażania owych dobrych praktyk służących rozwojowi tych firm.
Pewnie nie tylko kontekst polskiej prezydencji jest ważny, ważne są także codzienne działania Ministerstwa Cyfryzacji i informowanie o nich. Kiedy pan premier mówił o dyplomacji cyfrowej, tutaj, na sali pojawiło się pewne wzmożenie i zainteresowanie, dlatego że budowanie na nowoczesnych technologiach pozycji Polski w Unii Europejskiej, wymiana dobrych praktyk, wymiana informacji, ta poszerzona współpraca, współpraca międzysektorowa, także pomiędzy sektorem cywilnym a wojskowym, są rzeczywiście nie tylko w planach Ministerstwa Cyfryzacji - są także pewnym wymogiem chwili, która jest wyjątkowo specyficzna w Unii Europejskiej.
Pojawiały się także pytania dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii czy sztucznej inteligencji w bezpieczeństwie, nie tylko bezpieczeństwie zewnętrznym, bezpieczeństwie związanym z obroną przed cyberatakami czy cyberterroryzmem, ale też bezpieczeństwie w zakresie codziennego funkcjonowania obywateli w Unii Europejskiej, więc ochrony zdrowia, komunikacji, logistyki. Serdecznie dziękuję panu premierowi za to, że te kwestie są kluczowe w celach, które stawia sobie Ministerstwo Cyfryzacji w czasie polskiej prezydencji.
Poprosiłabym o dodatkowe informacje, o doprecyzowanie wypowiedzi przez pana premiera. Chodzi mi o komunikowanie pewnych treści, które, jak widać, są potrzebne. Społeczeństwo, czy to polskie, czy to unijne, niekoniecznie ma pełną świadomość, jak wygląda w tej chwili zagrożenie cyberatakami, cyberterroryzmem państw wrogich na terenie Unii Europejskiej. Kiedy pan premier mówił zarówno o memorandum, o współpracy cyfrowej w Kijowie, jak i o polskich starlinkach, które zapewniają Ukrainie Internet, to czy pan premier mówił o incydentach dużej skali i o codziennych atakach na polską infrastrukturę i polskie bezpieczeństwo? Pan premier mówił o kilku tysiącach ataków. Myślę, że społeczeństwo polskie i unijne nie jest świadome, jaka jest skala zagrożenia i jakie są działania służb. Nie mamy świadomości skali tych zagrożeń i tych ataków, bo w zasadzie jesteśmy bezpieczni. Poprosiłabym o taką informację, bo być może zmieni to sposób patrzenia na te wyzwania, które stoją przed Unią Europejską i przed polską prezydencją w tym zakresie.
Dziękuję za informację o przeznaczeniu kilkudziesięciu milionów na kształcenie pracowników administracji. Rzeczywiście im więcej cyfryzacji w administracji, tym mniej barier, mniej regulacji, mniejsza jest potrzeba owych barier i owych regulacji, o których pan premier także powiedział. Te zapowiedzi o wzroście procentowym, jeśli chodzi o pieniądze przeznaczone na cyberbezpieczeństwo, są szalenie istotne.
Widać także niestety na tej sali podziały polityczne, bo kiedy jedni mówią o zagrożeniach dezinformacją, drudzy mówią o tym, że dezinformacja i wycofywanie się z fact-checkingu przez wielkie koncerny cyfrowe są dla nich szansą na powtórne zdobycie władzy. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia