10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)

10. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Rzeczypospolitej Polskiej do wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej (druk nr 906).

Poseł Mirosław Adam Orliński:

    Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wielce Szanowni Państwo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga pragnę przedstawić stanowisko odnośnie do rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Rzeczypospolitej Polskiej do wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej. Rzeczywiście należy zauważyć, że jest to istotny punkt związany z przywracaniem praworządności, zasad państwa prawa, zasady legalizmu, funkcjonowania także we wspólnocie europejskiej - to pan minister w swoim wystąpieniu podkreślał, mówiąc, że to była jedna z pierwszych decyzji pana ministra Bodnara.

    Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnego rozporządzenia dotyczącego Prokuratury Europejskiej. Trzeba zaznaczyć, że Polska przystąpiła do tej struktury, wniosek został złożony w marcu 2024 r. To pokazuje, że resort sprawiedliwości, koalicja rządząca, rząd Rzeczypospolitej dążą do zapewnienia pełnego funkcjonowania organów Prokuratury Europejskiej w naszym kraju. Jest to ważny element budowania zaufania do wspólnoty europejskiej, do pewnej nici porozumienia w ramach organów, które funkcjonują w całej Unii Europejskiej, i budowania wspólnoty, która daje pewność, stabilność, bezpieczeństwo w zakresie sprawiedliwości.

    Prokuratura Europejska została utworzona na podstawie przesłanek traktatu lizbońskiego, powołana na podstawie odpowiedniego rozporządzenia. Nastąpiło wzmocnienie współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej, obecnie uczestniczą w niej 22 państwa członkowskie. Buduje to system bezpiecznego państwa prawnego w ramach całej wspólnoty, bezpiecznego wymiaru sprawiedliwości - takie jest założenie. Następuje także ujednolicenie ścigania przestępstw na szkodę budżetu Unii Europejskiej. Przystępując do tej wzmocnionej formy współpracy, Polska wspólnie z innymi krajami członkowskimi będzie przyczyniać się na unijnym poziomie do efektywnego ścigania oraz zwalczania nadużyć przestępstw finansowych na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej. Tak jak wspomniano, na czele tej struktury stoi europejskiej prokurator generalny. Projekt ustawy przedstawia także poziom zdecentralizowany, który będzie w naszym kraju, czyli powołani delegowani prokuratorzy europejscy. Wskazuje prokuratora generalnego jako organ państwa członkowskiego uprawniony do wskazania kandydatów na odpowiednie urzędy prokuratora europejskiego i delegowanych prokuratorów europejskich. Wprowadzono odpowiednie regulacje, są to wszystkie zapisy, które w formie stricte prawnej opisują zastosowanie wszystkich tych przepisów w odniesieniu do kandydatów. Ważne jest wprowadzenie licznych zmian w odpowiednich przepisach prawa, w tym - co niezbędne - wprowadzenie w Prawie o prokuraturze zmian, które będą odnosić się do niezależności prokuratorów Prokuratury Europejskiej. Ważne jest też to, co padało z tej mównicy: budowanie niezależności Prokuratury Europejskiej, pewnej samodzielności. To jest coś kluczowego, co także staramy się podkreślać poprzez podejmowane tutaj działania i to, co jest zapisane w ustawie. Wydaje nam się, że jest to potrzebna zmiana.

    Prokuratura Europejska jest samodzielną jednostką organizacyjną, powołaną przez członków wspólnoty na podstawie mechanizmu wzmocnionej współpracy. Jej zadaniem jest prowadzenie różnego rodzaju postępowań w ramach przestępstw przeciwko budżetowi Unii Europejskiej, oszustw w zakresie podatku VAT. Funkcjonuje ona, tak jak było tutaj mówione, od 2021 r. Polska jest częścią Prokuratury Europejskiej. Dobrze, że pan minister Bodnar złożył wniosek i Polska przystąpiła do tej prokuratury. Teraz to wprowadzamy. Przygotowany jest projekt, który będziemy na pewno omawiać w ramach Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a także różne zapisy, które przedstawiamy. Prokuratura Europejska jest niezależnym organem Unii Europejskiej, odpowiedzialnym za ściganie przestępstw popełnionych na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej, i jest potrzebna tutaj, także w aspekcie funkcjonowania w ramach Rzeczypospolitej Polskiej.

    Popieramy w pełni jako Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga ten projekt. Bardzo dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia