10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)

10. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Rzeczypospolitej Polskiej do wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej (druk nr 906).

Poseł Jarosław Sachajko:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu koła Republikanie chciałem wyrazić stanowczy sprzeciw wobec rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Rzeczypospolitej Polskiej do wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej.

    Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej rodzi poważne obawy co do ograniczenia naszej suwerenności prawnej oraz podważenia integralności polskiego systemu sądowniczego. Po pierwsze, projekt ten oznacza przekazanie części kluczowych kompetencji w zakresie ścigania przestępstw finansowych na rzecz organu, który nie podlega żadnej realnej kontroli demokratycznej ze strony Polski. Prokuratura Europejska jako instytucja ponadnarodowa będzie działała na zasadzie priorytetów ustalanych przez Brukselę, a nie w interesie naszego państwa i naszych obywateli. To nie do zaakceptowania, że sprawy tak ważne jak ochrona interesów finansowych Polski będą wyłączone spod kontroli polskiego rządu i parlamentu.

    Po drugie, istnieje realne ryzyko, że działalność Prokuratury Europejskiej stanie się narzędziem politycznym wykorzystywanym przez niektóre państwa członkowskie do wywierania nacisków na Polskę. Historia pokazuje, że instytucje unijne nierzadko stosują podwójne standardy wobec krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a ten projekt otwiera drzwi do dalszego podważania naszej pozycji w Unii.

    Po trzecie, projekt ustawy jest wyrazem braku zaufania do polskiego wymiaru sprawiedliwości. To, że rząd rozważa delegowanie ścigania przestępstw finansowych do instytucji unijnej, jest de facto przyznaniem się do własnej nieudolności w tej dziedzinie. Zamiast naprawiać nasze organy ścigania i sądownictwo, rząd kapituluje i oddaje te kompetencje w obce ręce.

    Podsumowując, uważamy, że ten projekt ustawy stanowi krok wstecz z punktu widzenia zarówno suwerenności Polski, jak i ochrony interesów naszych obywateli. Dlatego wnosimy o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu. Dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia