10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)

11. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 864).

Poseł Mirosław Adam Orliński:

    Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wielce Szanowni Państwo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe mam zaszczyt przedstawić stanowisko naszego klubu odnośnie do tego projektu ustawy, który przedłożyliśmy w druku nr 864.

    Tak jak było tutaj już powiedziane, projekt zakłada nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu cywilnego, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Zatem to spektrum spraw, które zostało przedstawione w tym projekcie, jest bardzo szerokie. Należy też zauważyć, że pod względem systemowym nowelizacja jest zgodna z tendencją, jaka dominuje w prawie europejskim, czyli zwiększania ochrony użytkowników sieci przed naruszaniem ich praw i dóbr osobistych. Mówiliśmy o tym także dzisiaj podczas konferencji prasowej, odnosiliśmy się do tych wszystkich działań, do tych wszystkich osób poszkodowanych w sieci, w przypadku których ta droga dochodzeniowa jest wydłużona. Często są to sprawy bardzo problematyczne, zwłaszcza przez anonimowość w sieci dającą często ogromną bezkarność.

    Projekt ma umożliwić przyspieszone dochodzenie roszczeń w postępowaniach sądowych w związku ze zdiagnozowaniem tych problemów. W Internecie szeroko pojęte naruszenie dóbr osobistych, które jest dokonywane z wykorzystaniem usług cyfrowych, rozprzestrzenia się błyskawicznie, co wszyscy doskonale wiemy i odczuwamy. Ma szeroki zasięg i może mieć daleko idące konsekwencje, co należy podkreślić, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Z projektowanymi przepisami wiąże się realizacja postulatu szybkości i sprawności postępowania rozpoznawczego. Zasadniczym punktem odniesienia, który przygotowaliśmy w ramach rozwiązań ustawowych, jest właśnie nakierowanie tego procesu na szybkie postępowanie. Przedstawiono także problem identyfikacji sprawców naruszeń, którzy jako użytkownicy Internetu często czują się anonimowi, rozpowszechniają różnorakie treści i pozostają w przekonaniu, że właśnie ta anonimowość zapewnia im bezkarność, brak możliwości poniesienia konsekwencji oraz uniknięcie odpowiedzialności. Wielu sprawców naruszeń czuje się jak za taką zasłoną, co może powodować niebezpieczeństwo naruszeń dóbr osobistych w sieci. Myślę, że jest to dla nas wszystkich jako osób zasiadających w parlamencie, reprezentujących i rozmawiających ze społeczeństwem, skandaliczne, bulwersujące, że spotykamy się z tym na co dzień. Projektodawcy proponują wprowadzenie tutaj tych trzech przyspieszonych postępowań, o których mówił poseł wnioskodawca Michał Pyrzyk, oraz wprowadzenie instytucji pozwu ślepego, co byłoby postępowaniem przewidzianym w ramach projektowanej nowelizacji. Podstawową zasadą tego postępowania jest umożliwienie wnoszenia pozwów bez określania danych osobowych pozwanego. Rozwiązanie to odnosi się do sytuacji, gdy osoba poszkodowana nie zna tożsamości sprawcy naruszenia, które rzeczywiście są bardzo istotne w aspekcie społecznym i obywatelskim. W pozwie zamiast imienia i nazwiska tej osoby albo adresu zamieszkania wskazywalibyśmy ją jako osobę nieznaną. Pozew miałby zawierać także wniosek o zobowiązanie dostawcy usług pośrednich, za pośrednictwem których doszło do rozpowszechnienia nielegalnych treści, do wskazania danych pozwanego.

    Ostatnią proponowaną procedurą jest postępowanie w sprawach o naruszenia, które są związane z rozpowszechnianiem nielegalnych treści przeciwko dostawcom usług pośrednich, uregulowane w odpowiednich rozdziałach tej ustawy. Rzeczywiście, tak jak to podkreślamy, wydaje nam się, że jest to projekt bardzo potrzebny.

    Jako posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyliśmy ten projekt i w pełni go popieramy. Konieczne jest bowiem wzmocnienie ochrony prawnej osób fizycznych oraz prawnych w zakresie ochrony przed nielegalnymi treściami, a przede wszystkim ułatwienie im dochodzenia roszczeń na drodze cywilnej w przypadkach naruszeń dóbr osobistych za pośrednictwem Internetu. Musimy sprawić, żeby takie funkcjonowanie w sieci, ta anonimowość, ta bezkarność, ta mowa nienawiści, z którą mamy do czynienia, i ten hejt zostały w pewnym stopniu zatrzymane, i podjąć pracę nad tym tematem, który jest naprawdę bardzo istotny i bardzo ważny. Jako Polskie Stronnictwo Ludowe - Trzecia Droga w pełni popieramy ten projekt. Dziękuję.


Przebieg posiedzenia