10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)

11. punkt porządku dziennego:

Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 864).

Poseł Barbara Dolniak:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W związku z procedowaniem nad przedmiotowym projektem mam pytanie do wnioskodawców: Z kim państwo konsultowaliście ten projekt przed wprowadzeniem pod obrady? Z tego, co słyszę, to nie zasięgaliście informacji np. w Ministerstwie Sprawiedliwości. Przypomnę, że ten projekt dotyczy zmiany przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, a przy ministrze sprawiedliwości działa komisja kodyfikacyjna. Nie ma również analizy skutków jego wprowadzenia. Proponujecie państwo tam szalenie krótkie terminy, np. 7 dni. Przy obecnym stanie wymiaru sprawiedliwości i obciążeniu sędziów ogromną ilością spraw te terminy będą obowiązywały czysto na papierze. Nikt nie będzie w stanie tych terminów zachować.

    Kolejna rzecz, która się tutaj wyłania, to nierówność wobec prawa. Prawo, żeby było sprawiedliwe, musi być jednakowe, jednakowo traktować obywateli. Proszę sobie wyobrazić, że sprawa kogoś, kogo dobra zostały naruszone w Internecie, pójdzie szybką ścieżką odrębnego postępowania, a sprawa dotycząca np. moich dóbr naruszonych w trakcie manifestacji, w telewizji czy radiu będzie już szła dotychczasowym tokiem postępowania, co nie jest sprawiedliwe. (Dzwonek)

    Pani marszałek, pozwoli pani... Bo to istotne kodeksowe zmiany.

    Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Nie przerywam.

    Poseł Barbara Dolniak:

    Ponadto, proszę państwa, vacatio legis, czyli czas na wejście ustawy w życie, to 14 dni. Nie wiem, czym państwo to argumentowali, bo sądy technicznie nie są w stanie tego zrobić ze względu na ilość spraw w sądach, a także informatyzacja sądów nie jest na takim poziomie, by wprowadzić tę ustawę w życie w ciągu 14 dni.

    Ponieważ ten projekt - wszystko na to wskazuje, kiedy się patrzy na wystąpienia moich poprzedników i się ich słucha - trafi do komisji, której przewodniczę, mam nadzieję, że przeprowadzimy w tej komisji szeroką, ponadpartyjną dyskusję na temat walki z hejtem w Internecie, bo ta walka musi być podjęta, a przede wszystkim - podjęta skutecznie. O to w całej sprawie chodzi.

    Wicemarszałek Monika Wielichowska:

    Dziękuję bardzo.

    Poseł Barbara Dolniak:

    W związku z tym po tej dyskusji wypracujmy przepisy, które pozwolą nam na skuteczne działania, przede wszystkim wyszukiwanie sprawców i ustalanie ich danych personalnych. Bardzo dziękuję. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia