10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)
12. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji (druk nr 867).
Poseł Elżbieta Burkiewicz:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Osoby posiadające broń do celów ochrony osobistej, ochrony osób i mienia są w Polsce prawnie zobowiązane do przechodzenia okresowych badań lekarskich i psychologicznych. Z niewyjaśnionych przyczyn i względów polscy myśliwi są z takiego obowiązku zwolnieni. Przepisy wymagają od nich jedynie jednorazowego zaświadczenia podczas składania pierwszego wniosku o pozwolenie na broń. Tymczasem, jak słyszymy, średnia wieku członków Polskiego Związku Łowieckiego to ponad 50 lat. Praktycznie znaczy to dokładnie tyle, że wielu myśliwych od co najmniej kilkunastu lub kilkudziesięciu lat nie przeszło żadnych badań lekarskich uprawniających do posiadania broni, badań, które dawałyby pewność, że użytkownik broni palnej jest osobą sprawną, zdrową, gwarantującą bezpieczeństwo sobie i otoczeniu.
(Poseł Jarosław Sachajko: Przecież to dyskryminacja osób...)
W związku z tym stawiam pytanie: Czy jest jakieś uzasadnienie tego, że myśliwi nie mają obowiązku odbywania okresowych badań lekarskich?
(Poseł Jarosław Sachajko: Jest.)
Czy jest uzasadnienie do uprzywilejowania myśliwych w kwestii badań okresowych na broń palną? Fakty i statystyki pokazują dobitnie, że odpowiedź na te pytania brzmi: nie.
(Poseł Jarosław Sachajko: Nieprawda.)
Natomiast poważnym uzasadnieniem potrzeby wykonywania badań przez myśliwych jest to, że to właśnie oni strzelają częściej niż przedstawiciele pozostałych grup używających broni palnej, i to w sytuacjach, gdy ryzyko postrzelenia osoby postronnej jest bardzo wysokie. Zapewne nieprzypadkowe w tym kontekście jest to, że w mediach nie słychać o ochroniarzach czy policjantach, którzy pomylili kogoś z dzikiem...
(Poseł Andrzej Tomasz Zapałowski: Ho, ho, ho! To straszne.)
...albo nie widzieli, do kogo lub czego strzelają, panie pośle...
(Poseł Artur Jarosław Łącki: Do siebie strzelają, panie pośle.)
...za to bardzo często słyszeliśmy właśnie takie opisy różnych zajść z udziałem myśliwych. Ile takich wypadków musi mieć jeszcze miejsce, byśmy zrozumieli, że w bardzo prosty sposób można uniknąć niepotrzebnych tragedii? Nasza propozycja zmian w prawie nie uderza w nikogo. Wręcz przeciwnie, jest to sprawiedliwa, wyważona i prosta odpowiedź na nierówność w traktowaniu różnych grup obywateli w kontekście obowiązków związanych z używaniem broni palnej.
Szanowni Państwo! Bezpieczeństwo powinno być jednym z priorytetów toczącej się debaty o sprawach publicznych. Jako ustawodawcy mamy obowiązek dbać o bezpieczeństwo zarówno samych użytkowników broni, jak i wszystkich, którzy mogą paść ofiarą ich niewłaściwego użytkowania. Proszę państwa, proponowane zmiany to przede wszystkim równe zasady dla wszystkich posiadaczy broni i zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Zmiany te są konieczne, logiczne i racjonalne. Skorzysta na nich nie tylko społeczeństwo jako ogół, lecz także skorzystają sami myśliwi. W imieniu Klubu Parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga apeluję o ich przyjęcie, o zrozumienie skali problemu i skierowanie projektu ustawy do prac w komisji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia