10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)
12. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji (druk nr 867).
Poseł Jarosław Sachajko:
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Omawiany projekt ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji budzi oczywiste wątpliwości i powinien zostać odrzucony. Bezpieczeństwo publiczne jest sprawą ważną, jednak ten projekt wprowadza regulacje, które są nieproporcjonalne, nieuzasadnione i uderzają w uczciwych obywateli.
Po pierwsze, uderzają w myśliwych. Projekt wprowadza obowiązek cyklicznych badań lekarskich i psychologicznych dla myśliwych, co jest niczym innym jak biurokratycznym obciążeniem stwarzającym wrażenie wielkiego zagrożenia. Myśliwi już teraz działają w ściśle uregulowanych warunkach, a odpowiedzialność i szkolenia są podstawą ich działania. Dlaczego nakłada się na nich dodatkowe obowiązki, skoro to nie myśliwi, a przestępcy bezprawnie posiadający broń są największym zagrożeniem dla społeczeństwa?
Po drugie, dyskryminacja osób starszych. Wprowadzenie częstszych badań dla osób powyżej 70. roku życia jest arbitralne i opiera się na stereotypach dotyczących wieku. Nie przedstawiono żadnych dowodów na to, że posiadacze broni w starszym wieku stanowią większe zagrożenie niż młodsi. Zamiast tego stygmatyzuje się ich i utrudnia się im korzystanie z praw nabytych zgodnie z przepisami.
Po trzecie, koszty i niepotrzebne obciążenia administracyjne. Regularne badania lekarskie i psychologiczne oznaczają koszt dla obywateli, zwłaszcza starszych, którzy mogą być emerytami. Ponadto generuje to dodatkowe obciążenia dla służb medycznych i Policji, które muszą kontrolować i przetwarzać te dane. Czy naprawdę jest to najlepsze wykorzystanie zasobów publicznych?
Po czwarte, brak skuteczności w walce z przestępczością. Projekt nie wprowadza rozwiązań ukierunkowanych na walkę z przestępczością związaną z nielegalnym posiadaniem broni. Osoby, które posiadają broń zgodnie z prawem, są regularnie weryfikowane, a mimo to projekt nakłada na nie kolejne restrykcje. Tymczasem osoby nielegalnie posiadające broń pozostają poza zasięgiem tych przepisów.
Podsumowując - ten projekt to przejaw nadmiernej regulacji i karania uczciwych obywateli zamiast rozwiązywania realnych problemów. Wysoka Izbo, zamiast tworzyć dodatkowe bariery dla posiadaczy broni, powinniśmy skupić się na skutecznej walce z nielegalnym posiadaniem broni i przestępczością.
Czy wnioskodawcy i wszyscy popierający ten projekt wiecie w ogóle, o jakiej skali mówimy, albo z czymś to porównaliście? Rocznie drzewa przydrożne zabijają ponad 300 osób. To może trzeba byłoby od tego zacząć. Niech ministerstwo klimatu zajmie się tymi przypadkami śmierci. To 300 przypadków śmierci. A tutaj rozmawiamy o jakiej skali? 3-5.
(Głos z sali: ...więcej ludzi zabijają.)
Jeżelibyśmy popatrzyli na użycie broni białej, to jest ponad 30 przypadków śmierci. Czy będą państwo rejestrowali i badali wszystkich posiadaczy noży? (Dzwonek) Rocznie ginie ponad 100 osób w wyniku wypadków z udziałem rowerzystów. To może zróbcie rejestr wszystkich rowerzystów.
(Głos z sali: Badania.)
A tak naprawdę uważam, że badania lekarskie i psychologiczne trzeba byłoby zacząć od posłów, słuchając tego, co państwo opowiadają. (Oklaski)
(Głos z sali: Brawo!)
Wnoszę o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia