10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)
12. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji (druk nr 867).
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek:
Szanowny Panie Marszałku! Szanowni Państwo! Przede wszystkim chcę, zanim przejdę do pytań, przekazać informację, że w sprawie tego projektu ustawy nie ma formalnego stanowiska rządu. Właściwy w tej sprawie, jeżeli chodzi o dział administracji, jest minister spraw wewnętrznych i administracji. My oczywiście jesteśmy gotowi do współpracy w ramach pracy nad tym projektem. Ja dzisiaj chcę jedynie powiedzieć, że w tej sprawie istnieją przepisy unijne, które państwo macie przytoczone w stanowisku sejmowego biura ekspertyz. Z całą pewnością rozstrzygając tę kwestię, trzeba pamiętać o tych przepisach prawa europejskiego.
Jeżeli chodzi o pytania dotyczące sprawdzeń stanu zdrowia funkcjonariuszy, a w szczególności Policji, to funkcjonariusze w sposób oczywisty podlegają badaniom stanu zdrowia w zakresie dostępu do broni, zarówno w zakresie postępowania naborowego, tego pierwszego, jak i w zakresie szkolenia podstawowego. Po ukończeniu szkolenia podstawowego muszą mieć orzeczenie o zdolności do używania nie tylko broni, ale też środków przymusu bezpośredniego i podlegają co 3-4 lata badaniom okresowym w zależności od stażu pracy w Policji i zajmowanego stanowiska.
Chcę też wyraźnie powiedzieć, że rząd jest zainteresowany tym, by zdolność do posługiwania się bronią była większa. Samo funkcjonowanie organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, takich jak Polski Związek Łowiecki, zwiększa odporność naszego państwa na zagrożenia, w tym na zagrożenie militarne. Podejmujemy wiele inicjatyw w celu zwiększenia zakresu szkoleń strzeleckich.
Jeżeli chodzi o nielegalną broń, proszę państwa, bo sami państwo chyba rozumiecie, że nie można mieszać różnych kwestii, to wykrywanie nielegalnej broni, a w szczególności w sytuacji, kiedy na świecie, tuż przy naszej granicy toczy się wojna, jest dla państwa, dla funkcjonariuszy, dla Policji wielkim wyzwaniem. To jest jedno z naczelnych zadań. To nie przeszkadza innym działaniom państwa w zakresie regulacji dotyczących tego, jak powinny wyglądać system koncesjonowania, posiadania broni i wymogi w tym zakresie. Ale chcę państwa zapewnić, że kwestia nielegalnej broni jest dla Policji jednym z największych zadań.
W związku z tym, proszę państwa, kończąc, jeszcze raz przypomnę, że nie ma oficjalnego stanowiska rządu w tej sprawie. Jeżeli będą trwały prace nad projektem, to minister spraw wewnętrznych będzie w tych pracach uczestniczył, przypominając o regulacjach europejskich w tym zakresie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia