10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)
Oświadczenia.
Poseł Anna Baluch:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Dzisiejsze wystąpienie jest na prośbę zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i osób pracujących w wojewódzkich zespołach do spraw orzekania o niepełnosprawności. Instytucja ta powstała w 1997 r. na mocy ustawy z dnia 27 sierpnia o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przypomnę tylko, że 1 stycznia 2024 r. weszło w życie świadczenie wspierające, czyli nowa forma pomocy skierowanej bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami, którego celem jest wspieranie osób z największymi potrzebami. Zostało ono wprowadzone na ostatnim posiedzeniu Sejmu za rządów Zjednoczonej Prawicy.
Szanowni Państwo! Tych wniosków jest niesamowicie dużo. Ich skala daje świadectwo tego, jak niezwykle potrzebne jest to świadczenie wspierające nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale także dla osób po wypadkach, młodszych i starszych. Wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności po prostu się nie wyrabiają, nie mają mocy przerobowych. Jest tak dużo wniosków, że niektórzy muszą czekać od kilku miesięcy nawet do 1,5 roku. Zdarzają się takie przypadki. Bardzo przykro (Dzwonek) można stwierdzić w przypadku osób, które są starsze, że te osoby mogą nie doczekać takiej pomocy, takiego świadczenia.
Stąd pytanie, czy ministerstwo widzi te problemy. Czy rząd dostrzega takie problemy? Wobec tego, że zapowiadane było tak liczne wsparcie dla Polaków, dla wszystkich mieszkańców, że podczas kampanii wyborczej obiecaliście państwo, że będziecie pomagać, że widzicie te potrzeby, może ukłonilibyście się w stronę osób niepełnosprawnych i chorych. Być może można by było przenieść rozpatrywanie tych wniosków do innych instytucji w celu ułatwienia i skrócenia czasu oczekiwania, rozłożyć rozpatrywanie tych wniosków. Oczywiście w tej sprawie złożę również odpowiednią interpelację. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia