10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)

Oświadczenia.

Poseł Tadeusz Tomaszewski (tekst niewygłoszony):

    Oświadczenie poselskie w sprawie zabytkowej trybuny Stadionu Miejskiego w Grodzisku Wielkopolskim

    Szanowny Panie Marszałku! Szanowna Izbo! W 7. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 1925 r., przy asyście gen. Kazimierza Sosnkowskiego, otwarty został Stadion Miejski w Grodzisku Wielkopolskim. Stadion posiadał jedną, istniejącą do dziś drewnianą trybunę, płytę boiska i bieżnię lekkoatletyczną. Na tym stadionie swoje sukcesy święcił lokalny klub - Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski - który jeszcze na początku XXI w. rywalizował w europejskich pucharach z takimi drużynami jak Manchester City, Girondins Bordeaux czy Hertha Berlin. Obecnie miasto jest właścicielem obiektu, mając jednocześnie podpisaną umowę dzierżawy stadionu z pierwszoligowym klubem Warta Poznań, który rozgrywa tutaj swoje mecze.

    Umowa o dzierżawie obiektu nie dotyczy jednak zabytkowej trybuny, która została otwarta właśnie w 1925 roku. Jest to trybuna w tzw. stylu angielskim, jedna z trzech na kontynencie europejskim poza Wielką Brytanią. Od kilkunastu lat miłośnicy grodziskiego klubu walczą o pieniądze na renowację trybuny. Potrzebne są środki na odnowę drewnianych elementów konstrukcji. Już w 2020 r. i 2023 r. temat zgłaszany był ówczesnym Ministrom Sportu i Turystyki, jednak projekt remontu nie uzyskał dofinansowania z Rządowego Programu Ochrony Zabytków w ramach funduszu inwestycji strategicznych.

    Wobec powyższego uprzejmie proszę o odpowiedzi na pytania o potencjalne programy, w ramach których samorząd miasta i gminy Grodzisk Wielkopolski mógłby uzyskać dofinansowanie ww. inwestycji:

    Jakie programy Ministerstwo Sportu i Turystyki przewiduje w zakresie restaurowania zabytków sportowych?

    W jakich instytucjach samorządy mogą uzyskiwać dofinansowania na przeprowadzenie remontów obiektów sportowych, które mają znaczenie historyczne dla lokalnej społeczności?


Przebieg posiedzenia