10. kadencja, 26. posiedzenie, 2. dzień (09-01-2025)
10. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przystąpieniem Rzeczypospolitej Polskiej do wzmocnionej współpracy w zakresie Prokuratury Europejskiej (druk nr 906).
Poseł Maciej Tomczykiewicz:
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Panie i Panowie Posłowie! Prokuratura Europejska to instytucja, która powstała z myślą o skuteczniejszej ochronie interesów finansowych Unii Europejskiej. W 2017 r. aż 22 państwa członkowskie podjęły decyzję o utworzeniu wspólnego organu do walki z przestępstwami związanymi m.in. ze środkami unijnymi. Prokuratura rozpoczęła działalność w 2021 r., a jej zadaniem jest prowadzenie dochodzeń i ściganie sprawców na poziomie ponadnarodowym, co stanowi przełom w zakresie współpracy europejskiej w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości. To krok ku większej transparentności i odpowiedzialności za środki, które służą wszystkim obywatelom Unii Europejskiej. Przystąpienie do Prokuratury Europejskiej było też kamieniem milowym potrzebnym do zagwarantowania wypłat z KPO i przez to też jednym z pierwszych działań, jakie podjął nowy rząd i nowy parlament. Dlaczego pan premier Morawiecki i PiS nie chcieli przystąpić do Prokuratury Europejskiej, przez co opóźniali uzyskanie środków z KPO przez Polskę? Mogę jedynie przypuszczać, że droższa im była bezkarność gwarantowana przez upolitycznioną polską prokuraturę niż rozwój Polski i ogromne środki.
Projekt ustawy służy stosowaniu rozporządzenia Rady 2017/1939 z dnia 12 października 2017 r. Procedowana ustawa wprowadza zmiany w ustawie - Prawo o prokuraturze, ustawie - Kodeks postępowania karnego oraz ustawie o pracownikach sądów i prokuratur. Zmiany mają charakter techniczny i wprowadzają do rodzimego systemu prawnego regulacje dotyczące organizacji i finansowania biur delegowanych prokuratorów europejskich, określania pozycji prokuratorów i delegowanych prokuratorów europejskich w strukturze prokuratury, sposobu wyłaniania kandydatów na prokuratorów oraz rozstrzygania sporów o właściwość. Ustawa również reguluje wynagrodzenia tych prokuratorów oraz kwestie ewentualnej odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Przystąpienie do Prokuratury Europejskiej i wdrożenie tych przepisów stanowi gwarant, że już żaden rząd, jak rząd PiS-u, i żadna prokuratura, jak ta pod rządami ministra Ziobry, nie będą mogły blokować i ukręcać śledztw, jak to miało miejsce w latach 2016-2023. Już nigdy garaż z ukrytymi dokumentami prokuratora ani wola Zbigniewa Ziobry czy jemu podobnych nie przeszkodzą w pociągnięciu do odpowiedzialności złodziei, oszustów, tanich cwaniaków, księży czy działaczy partyjnych, jeżeli pokuszą się oni o bogacenie się kosztem obywateli Unii Europejskiej. Przynależność do środowiska władzy już nigdy nie będzie nieformalnym immunitetem. Koledzy z PiS, nie musicie się obawiać ustawy o Prokuraturze Europejskiej. Sytuacja tych, którzy mają nieczyste sumienie po latach waszych rządów, niewiele się zmieni. Bez względu na uchwalenie tych przepisów niezależna prokuratura polska oczyszczona z ludzi na telefon ministra Ziobry i jego kolegów i tak będzie ścigać wszystkich was, którzy popełnialiście w tym czasie przestępstwa.
Z ciekawostek, bo pan poseł wskazał, że nie wszystkie kraje przystąpiły. Faktycznie tych krajów, które nie przystąpiły, było niewiele, jest ich coraz mniej. Jednym z krajów, które nie przystąpiły, są oczywiście Węgry, w których raptem...
(Głos z sali: W Szwecji...)
Szwecja zdaje się nie, ale to może pan poseł sprawdzić. Natomiast Węgry są dość charakterystyczne, bo nie dalej jak parę dni temu główny doradca premiera Węgier i członek jego rządu Antal Rogán został objęty amerykańskimi sankcjami i jest nazywany głównym architektem systemu korupcji na Węgrzech. To są ludzie, na których się państwo wzorujecie, to jest model, który próbowaliście państwo wprowadzić przez 8 lat. Teraz, po naszym przystąpieniu do Prokuratury Europejskiej, nie będzie już możliwości tworzenia takiego modelu, uwłaszczania się na środkach europejskich i przyzwalania na popełnianie przestępstw. Bardzo dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia