10. kadencja, 26. posiedzenie, 3. dzień (10-01-2025)
15. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w 2023 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druki nr 704 i 790).
Poseł Maja Ewa Nowak:
Szanowna Pani Marszałek! Pani Minister! Wysoka Izbo! Jednym z głównych celów programów pomocowych, takich jak 500+, było wsparcie rodzin w wychowywaniu dzieci, a także stymulowanie wzrostu dzietności. Choć program w pierwszym okresie funkcjonowania przyniósł znaczną poprawę sytuacji materialnej wielu polskich rodzin, to wciąż nie udało się zrealizować jego głównego celu - znaczącego wzrostu liczby urodzeń w Polsce. Fakty są nieubłagane. Mimo wsparcia, polska dzietność pozostaje na poziomie zagrażającym stabilności demograficznej kraju.
Warto jednak zauważyć, że programy, takie jak 500+, nie mogą być oceniane jedynie przez pryzmat wskaźników demograficznych. Jeśli spojrzymy szerzej na wpływ tego programu, to dostrzeżemy szereg pozytywnych efektów, które przede wszystkim miały, ale też mają realne znaczenie dla codziennego życia Polaków. Przede wszystkim, zwłaszcza w początkach funkcjonowania, 500+ przyczyniło się do poprawy sytuacji materialnej rodzin, szczególnie tych o niższych dochodach. Dzięki tej pomocy wiele dzieci zyskało dostęp do lepszej jakości edukacji i dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Mamy do czynienia z widocznie lepszym wyposażeniem uczniów w szkołach i przedszkolach - nowe podręczniki, sprzęt edukacyjny - ale też z możliwością uczestnictwa w różnych formach edukacji, które wcześniej były poza zasięgiem wielu rodzin.
Niemniej jednak musimy zwrócić uwagę na wyzwania, które wiążą się z realizacją polityki prorodzinnej. Musimy być świadomi, że same transfery finansowe nie wystarczą, by zmienić trend demograficzny, co widać m.in. po programie 500+. Warto też pamiętać, że dzietność zależy od wielu czynników: polityki mieszkaniowej, dostępności opieki nad dziećmi, jakości edukacji czy ogólnych warunków życia. Programy takie jak 500+ muszą być tylko częścią szerszej polityki, która obejmuje wszystkie te obszary. Choć 500+ na pewno nie rozwiązuje wszystkich problemów demograficznych, to pozostaje jednym z elementów wspierających rodzinę w jej funkcjonowaniu. W dalszym ciągu powinniśmy dążyć do tego, by programy wsparcia rodzin były spójne i kompleksowe oraz odpowiadały na rzeczywiste potrzeby społeczne - co ma miejsce obecnie. Programy wsparcia trzeba kontynuować, jednocześnie uwzględniając nie tylko pomoc finansową, ale też inwestycje w rozwój infrastruktury, edukację oraz opiekę nad dziećmi. Naszym zadaniem długofalowym jest taka organizacja systemu wsparcia, aby każda polska rodzina miała szansę na godne życie, a nie tylko przeżycie. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia