10. kadencja, 26. posiedzenie, 3. dzień (10-01-2025)
15. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w 2023 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druki nr 704 i 790).
Poseł Daria Gosek-Popiołek (tekst niewygłoszony):
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy przedstawiam stanowisko w sprawie sprawozdania Rady Ministrów z realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w 2023 r. wraz ze stanowiskiem komisji, druki nr 704 i 790.
Polityka rodzinna polegająca na tworzeniu mechanizmów wsparcia rodzin to fundament państwa. Jednym z tych elementów jest świadczenie 500+ kierowane do wszystkich rodzin, obecnie wypłacane w wysokości 800 zł. Kolejne to rodzinny kapitał opiekuńczy oraz dofinansowanie opieki żłobkowej, które to od października 2024 r. zostaną zastąpione przez świadczenie z programu ˝Aktywny rodzic˝. Dla rodzin będących w trudniejszej sytuacji materialnej istnieje wsparcie w ramach systemu świadczeń rodzinnych, a także wsparcie dla rodzin dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością, które to wsparcie powinno być rozwijane, bo mamy tu do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami.
W 2023 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych złożono 5,3 mln wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego, które dotyczyły 8,1 mln dzieci. Przeciętna liczba dzieci uprawnionych do świadczeń w 2023 r. wyniosła 6,9 mln. W 2023 r. wydatki na realizację programu ˝Rodzina 500+˝ wyniosły prawie 42 mld zł.
W roku 2023 wskaźnik zasięgu ubóstwa skrajnego ogółem wzrósł o 2 punkty procentowe w stosunku do roku poprzedniego i osiągnął wartość 6,6%, zbliżoną do poziomu sprzed 2015 r. Miały na to wpływ bez wątpienia wysoka inflacja z 2022 r., ceny energii elektrycznej oraz paliwa, co jest związane z wybuchem wojny na terytorium Ukrainy, a wcześniej pandemią COVID-19. Ministerstwo wskazuje, że podwyższenie kwoty świadczenia wychowawczego od 2024 r. powinno przyczynić się do ponownego ograniczenia ubóstwa skrajnego wśród dzieci. Niemniej jednak należy oczekiwać od rządu zdecydowanych działań mających na celu przeciwdziałanie ubóstwu wśród dzieci.
Olbrzymim wyzwaniem dla Polski są kwestie niskiej dzietności. Stabilizacja sytuacji rodzin, rynek pracy, dostępne mieszkania, żłobki, świadczenia rodzinne - to czynniki, które przekładają się na to, czy rodziny podejmą decyzję o posiadaniu dziecka. Wzmacnianie pozycji kobiet na rynku pracy, ułatwianie łączenia ról rodzicielskich z zawodowymi, przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet - to również jedne z wyzwań, jakie stoją przed rządem i ministerstwem. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia