10. kadencja, 26. posiedzenie, 3. dzień (10-01-2025)
16. punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 824).
Poseł Norbert Pietrykowski:
Panie Marszałku! Państwo Ministrowie! Wysoka Izbo! Projekt omawianej dzisiaj ustawy wprowadza zmiany w tzw. ustawie PIT: po pierwsze, ulgi dla rodzin 4+, po drugie, ulgi na dzieci. Ale teraz chciałbym postawić pytanie. Czemu ma służyć proponowana zmiana? Po pierwsze, kształtowaniu skutecznej polityki prorodzinnej. Ale czy ulga podatkowa jest takim instrumentem? Otóż w 2023 r. dzietność, czyli iloraz liczby urodzin i liczby kobiet w wieku rozrodczym, wynosiła 1,16, a według przewidywań spadnie do 1,10. Jeżeli chodzi o Europę, jesteśmy niestety tylko przed Maltą i przed Ukrainą, która jest pogrążona w wojnie. Dlatego, Wysoka Izbo, to jest równia pochyła.
Uważamy, że urlopy tacierzyńskie to był dobry pomysł. Ale chciałem tylko przypomnieć, co działo się z programem 500+. Początkowo był on oczywiście krytykowany, bo dotyczył tylko drugiego dziecka, teraz - za to, że nie różnicuje się rodzin pod względem zamożności. Chciałbym Wysokiej Izbie przypomnieć, że rok 2024 był ogłoszony przez Senat RP Rokiem Edukacji Ekonomicznej, po to by zachęcić nauczycieli do kształcenia naszych dzieci w zakresie ekonomii. Ale tak naprawdę jednym z powodów, dlaczego chcemy kształcić nasze dzieci z zakresu ekonomii, jest to, aby umiały mądrze zapracować na nas, starzejących się Polaków. Przypomnę tylko Wysokiej Izbie, że za 3 lata co trzeci Polak będzie w wieku powyżej 50. roku życia.
Rok 2024 skończył się, ale problem się nie skończył. Jest bardzo dużo propozycji, aby tę dramatyczną dzietność zwiększyć. Niektóre kraje korzystają z naszych dorobków i tworzą tzw. zachęty finansowe. Jako że Wysoka Izba jest również miejscem i izbą myśli, izbą zastanowienia się, izbą propozycji, może warto rozważyć każdą propozycję, jak zwiększyć dzietność. W tym roku przypadają nam wyjątkowe wybory. 18 maja będziemy wybierać nowego prezydenta Polski.
(Poseł Arkadiusz Czartoryski: Pana Karola Nawrockiego.)
To w pana ocenie, panie pośle. Zobaczymy.
Może warto zastanowić się, aby poprawić dzietność, nad wprowadzeniem nowego programu: przyszłe pokolenie+, czyli każde nowo narodzone dziecko mogłoby otrzymywać dodatkowe 800 zł. Wydatek z budżetu byłby bardzo niewielki, dlatego że dzieci rodzi się bardzo mało. Natomiast musimy wziąć pod uwagę, że z obecnego programu 800+ ubywa dzieci, dlatego że przestają z niego korzystać ze względu na swój wiek. Po prostu 18 lat mija, program się kończy. Dlatego te dwie zachęty dla nas jako dla pomysłodawców, czyli dzieci rodzi się bardzo mało i po drugie dzieci wypadają z tego programu... Może warto się nad tym zastanowić? Taki pomysł daję pod dyskusję. To, co pan poseł Kowalski mówił - warto przedstawiać różne projekty. Może akurat.
Dlatego chciałbym o dzietności... To jest problem i tutaj się zgadzam. To nie jest problem jednej partii, ale wszystkich Polaków. Polacy oczekują, że my go rozwiążemy, bo musimy się nad nim pochylić.
Wracam oczywiście do dzisiejszego omawianego projektu. Diabeł tkwi w szczegółach, panie pośle. Po pierwsze, propozycja zmiany tej kwoty nie uwzględniała tego (Dzwonek), że wspólny PIT jest dla ulgi dla rodzin 4+, ulgi dla młodych i ulgi na powrót oraz ulgi dla seniora. Otóż różnicie się też państwo troszeczkę, jeśli chodzi o szacunkowe dane ministra finansów. Tutaj Ministerstwo Finansów zakłada, oszacowało 86 mln, a pan poseł mówił o 44 mln w zakresie punktu pierwszego, czyli PIT-u, i 77 mln w stosunku do 28...
Ja tylko chciałem powiedzieć, że Polska 2050 - Trzecia Droga proponuje odesłać druk sejmowy nr 824 do dalszych prac w komisji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia