10. kadencja, 26. posiedzenie, 3. dzień (10-01-2025)

Oświadczenia.

Poseł Włodzimierz Tomaszewski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ogólnopolskie upamiętnienie bohaterów, którzy walczyli o polską niepodległość, ma swoją specyfikę i swój kalendarz. To bardzo charakterystyczne, że w zasadzie przez całe lata 90., właściwie od zmiany ustrojowej nie dokonywano takiego ogólnopolskiego upamiętnienia. Dopiero w 1998 r. Sejm uchwalił Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, który jest obchodzony 27 września. Przyjął tę uchwałę 11 września 1998 r. Później z trudem powstawał Instytut Pamięci Narodowej, z trudem wyłaniany był jego prezes. W zasadzie wszystkie te kroki świadczą o tym, że jest charakterystyczne, kto rządził (Dzwonek), a kto blokował.

    Tu chcę zwrócić państwa uwagę na to, że ten proces trwał i właściwie trwa do tej pory, mimo że po drodze mieliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego w 2004 r., dzień żołnierzy wyklętych ustanowiony już po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, chociaż z jego inicjatywy.

    Trzeba powiedzieć, że ustanawiając wczoraj dzień żołnierzy Armii Krajowej, jednocześnie musimy pamiętać, że mamy jeszcze wiele zaległości w tym zakresie, żeby upamiętniać godnie. A żeby to było systematycznie robione, musi także istnieć Instytut Pamięci Narodowej, dzięki któremu możemy to godne upamiętnienie przeprowadzać. Dziękuję.


Przebieg posiedzenia