10. kadencja, 26. posiedzenie, 3. dzień (10-01-2025)

Oświadczenia.

Poseł Tomasz Kostuś (tekst niewygłoszony):

    Oświadczenie w sprawie konieczności podjęcia pilnych działań w celu ograniczenia częstotliwości oraz intensywności występowania smogu nad Polską oraz zapobiegania jego skutkom

    Koniec roku nie oznaczał niestety dla mieszkańców Opola, że mogli odetchnąć z ulgą. Ani - precyzyjniej - że mogli w ogóle odetchnąć. Ponad 2000% normy - takie stężenie pyłu PM2.5 w szczytowym momencie odnotował 30 grudnia czujnik stacji WIOŚ przy ul. Koszyka w Opolu. Wywindowało to miasto na szczyt rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie i na świecie, za m.in. kilkudziesięcioma chińskimi miastami, a także Ostrawą i Ułan Bator.

    Problem smogu dotknął też w tym okresie, choć w mniejszym stopniu, inne miasta południa Polski, a w sieci rozgorzała dyskusja na temat przyczyn i możliwych kroków zaradczych. Eksperci podkreślają, że to warunki atmosferyczne mają kluczowe znaczenie w rozprzestrzenianiu zanieczyszczeń - wyż i brak wiatru powodują ich długotrwałe zaleganie nad danym terenem. Równolegle jako innych winowajców od lat wskazuje się kopciuchy i środki transportu, jednak ich wymiana w danym mieście nie rozwiązuje problemu, jeśli ośrodki z nim sąsiadujące nie przeprowadzą takich samych kroków. Opole np. wymieniło blisko 3 tys. złych pieców i zakupiło kilkadziesiąt autobusów elektrycznych, a tymczasem przy braku działań lub niewystarczających działaniach w gminach sąsiednich nad miasto nadal napływa i zalega nad nim złe powietrze. Problem ma swój oczywisty wymiar zdrowotny - gwałtowny wzrost liczby ofiar udarów i zawałów serca, zwłaszcza wśród osób starszych i schorowanych.

    Eksperci wskazują, że potrzebne są tu działania systemowe, i upatrują nadzieję w zmianach, jakie mają być wprowadzone we wstrzymanym obecnie programie ˝Czyste powietrze˝. To m.in. przewidywane wprowadzenie refundacji tylko dla wybranych, certyfikowanych urządzeń, które nie pochłaniają ogromnych ilości energii, oraz wprowadzenie specjalnych audytów, na bazie których będzie wiadomo, czy pompa ciepła jest właściwym rozwiązaniem dla danej nieruchomości.

    Niewątpliwie w tej sytuacji potrzebna jest kompleksowa informacja ze strony rządu na temat działań podejmowanych i planowanych celem ograniczenia częstotliwości oraz intensywności występowania epizodów smogowych nad Polską oraz minimalizowania ich skutków - i o taką informację w imieniu mieszkańców dotykanych smogiem regionów apeluję. Konieczne są także prace, w tym legislacyjne, zmierzające do zwiększenia miarodajności pomiarów czujników pyłów zawieszonych dopuszczonych do użytkowania w Polsce - o takie działania jako przedstawiciel Opolszczyzny w Sejmie będę zabiegał.


Przebieg posiedzenia