10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)
1. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw, związanych z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyborami uzupełniającymi do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi w 2025 r. (druki nr 923 i 943).
Poseł Bartłomiej Pejo:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Polska stoi u progu kulminacji wojny, którą przez ostatnich 10 lat wspólnie wywoływali panowie Tusk i Kaczyński. Wojna o to, kto będzie miał pod kontrolą wymiar sprawiedliwości i organy ścigania. Rozlewa się ta wojna na kolejne instytucje: Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, od niedawna dzięki staraniom Donalda Tuska - także Prokuratura Krajowa i Państwowa Komisja Wyborcza. Nagminnie w Polsce łamie się prawo z przyczyn politycznych, uznaje te wyroki, które akurat pasują do politycznej gry, i zawłaszcza przeróżne instytucje. Ale na jedno naprawdę nie możemy sobie pozwolić. Nie możemy pozwolić na podważenie wyniku wyborów prezydenckich, na chaos związany z wyborem najważniejszej osoby w państwie.
Prezentowany projekt ustawy to nie jest żadne rozwiązanie. Znowu wychodzimy z punktu, w którym nie uznajemy niektórych sędziów Sądu Najwyższego za sędziów, a sam projekt ustawy nie znajdzie pewnie akceptacji w Pałacu Prezydenckim. Nie da się przywracać praworządności łamaniem praworządności, tak samo jak problemu kanibalizmu nie rozwiążemy, zjadając wszystkich kanibali. Wzywamy dziś do rozsądku, do opuszczenia partykularnych interesów partyjnych i wyjścia z tego impasu, nie dlatego że tak proponuje właśnie Konfederacja czy inna partia, ale dlatego że to ostatni moment na powstrzymanie kolejnego zagrożenia dla naszego kraju. Reset konstytucyjny to konieczność, i to konieczność, na którą mamy coraz mniej czasu, niestety. Bardzo dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia