10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)
1. punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw, związanych z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyborami uzupełniającymi do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi w 2025 r. (druki nr 923 i 943).
Poseł Dominik Jaśkowiec:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam dwa pytania do posła sprawozdawcy. Pan poseł Marek Ast stwierdził z tej mównicy, że do orzecznictwa Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyborów nie stosuje się prawa Unii Europejskiej. Konstytucja, będąca najwyższym prawem Rzeczypospolitej, wprowadza jasny porządek źródeł prawa. Porządek ten jest jeden i nie jest sprzeczny z systemem prawa europejskiego. Art. 9 konstytucji stanowi, że Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego. Zgodnie z art. 91 ust. 3 konstytucji, jeżeli to wynika z ratyfikowanej przez Polskę umowy konstytuującej organizację międzynarodową, prawo przez nią stanowione jest stosowane bezpośrednio i ma pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami.
Pytania. Czy konstytucyjny obowiązek przestrzegania przez organy władzy publicznej prawa europejskiego dotyczy również Sądu Najwyższego? Czy ewentualne orzeczenie o ważności wyborów prezydenckich wydane przez izbę kontroli spraw publicznych będzie sprzeczne z prawem europejskim i czy naruszy ono zasadę lojalnej (Dzwonek) współpracy wyrażoną w art. 4 ust. 3 w akapicie pierwszym Traktatu o Unii Europejskiej? Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia