10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)

1. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw, związanych z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyborami uzupełniającymi do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi w 2025 r. (druki nr 923 i 943).

Poseł Michał Pyrzyk:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Rozwiązanie Polskiego Stronnictwa Ludowego poparte przez kluby większości parlamentarnej i dopracowane z nimi, mówiące o tym, że w sprawie ważności wyborów prezydenckich ma orzekać 15 sędziów Sądu Najwyższego z najdłuższą służbą w tym gremium, jest rozwiązaniem najlepszym i najbardziej optymalnym w obecnym stanie prawnym czy raczej w tym chaosie prawnym zafundowanym nam przez poprzedników. Pozwala ono uniknąć sytuacji, w której ktoś będzie tylko i wyłącznie z powodów politycznych kwestionował wynik wyborów prezydenckich. A jak orzeka Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych? Dzisiaj doskonale zobrazował to we wniosku formalnym pan marszałek Zgorzelski: że faktycznie stała się ona organem partyjnym i orzeka tylko i wyłącznie na korzyść jednej partii. Apeluję do posłów Prawa i Sprawiedliwości, żeby też zagłosowali za tym projektem, ponieważ większość sędziów w tym 15-osobowym gremium stanowią (Dzwonek) sędziowie powołani przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

    Jeszcze ostatnie zdanie do posłów, którzy mówią, że ci sędziowie uczyli się czy zaczynali karierę zawodową w PRL. Mam pytanie do was: Kiedy uczyli się, kiedy zaczynali pracować wasi rodzice? Czy wyrzekliście się ich tylko dlatego, że zaczynali swoje kariery zawodowe przed rokiem 1990? Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia