10. kadencja, 27. posiedzenie, 1. dzień (22-01-2025)

1. punkt porządku dziennego:

Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw, związanych z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyborami uzupełniającymi do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi w 2025 r. (druki nr 923 i 943).

Poseł Paweł Szrot:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ustawa, nad którą Wysoka Izba ma nieszczęście dzisiaj procedować, jest oparta na trzech fundamentalnych kłamstwach założycielskich. Pierwsze kłamstwo to jest to, że izba kontroli nadzwyczajnej Sądu Najwyższego nie jest sądem. Jak w każdym kłamstwie stosowanym na tak szeroką skalę jest tutaj ziarno prawdy. Izba kontroli nie jest sądem. Sądem jest Sąd Najwyższy, który orzeka poprzez izby, a nikt nie podważył w odpowiedniej procedurze konstytucyjnej prawomocności przepisów, na podstawie których powstała izba kontroli nadzwyczajnej. To jest oczywiste.

    Drugie kłamstwo założycielskie to rzekomy chaos, który waszym zdaniem stworzyła ta strona Izby, który stawia pod znakiem ryzyka powodzenie i uznanie wyborów prezydenckich. Nie ma żadnego chaosu. To są wątpliwości, które wy sztucznie wymyśliliście, zapewne żeby poprawić wynik wyborczy swojego kandydata, bo liczycie na to, że elektorat prawicowo-patriotyczny zostanie w domach (Dzwonek) i uzna, że i tak nie uznacie wyborów.

    Trzecie kłamstwo fundamentalne to jest rzekomo nieistniejące w przypadku wyborów prezydenckich domniemanie uznania ważności wyborów. Kłamstwo literalne. Interpretacja przepisów konstytucji i Kodeksu wyborczego dotycząca wyborów prezydenckich, sejmowych i senackich oraz ich funkcjonalna interpretacja wskazuje na absolutną symetryczność tych przepisów. Tak po prostu jest, nie wymyślajcie konstrukcji prawnych ulepionych z niczego. (Oklaski)


Przebieg posiedzenia